English EN Lietuvių kalba LT Polski PL

Co zrobić, żeby okna nie parowały? Sprawdzone sposoby

co zrobić żeby okna nie parowały

Masz już dość tego, że okna w Twoim domu bardzo często robią się zaparowane? To częsty problem szczególnie jesienią i zimą. Dlatego też już teraz poznaj skuteczne, domowe sposoby na zaparowane okna.

Jakie są domowe sposoby na zaparowane okna?

Szukasz domowych sposobów na to, aby pozbyć się raz na zawsze problemu z zaparowanymi oknami? Oto kilka naszych sprawdzonych trików:

1. Utrzymaj odpowiednią temperaturę w domu

Duża różnica pomiędzy temperaturą w domu lub w mieszkaniu a na zewnątrz to główne czynniki, które mają wpływ na parowanie okien. Dlatego postaraj się utrzymywać odpowiednią i stałą temperaturę w pomieszczeniach.

2. Wentyluj pomieszczenia

Regularne otwieranie okien i wietrzenie w domu pomaga w usuwaniu wilgoci i zmniejszeniu ryzyka parowania okien. Otwieraj okna na kilka minut raz lub nawet dwa razy dziennie. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji w łazienkach i kuchniach, gdzie wilgotność jest szczególnie wysoka. Jeśli tylko na zewnątrz nie jest zbyt niska temperatura, to zdecyduj się jak najczęściej rozszczelniać okna, aby poprawić poziom wentylacji okien.

3. Kup oczyszczacz powietrza

Stosowanie oczyszczacza powietrza również może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Wybierz model, który został wyposażony w funkcję regulacji poziomu wilgotności powietrza.

4. Stosowanie domowych mikstur

Możesz też wypróbować kilku preparatów, które wykonasz przy pomocy podręcznych składników, które na pewno masz w swoim domu. Świetnie sprawdzi się do tego mieszanka w proporcjach 1:1 gliceryny i spirytusu. Przelej preparat do butelki ze spryskiwaczem i nanieś miksturę na szybę, a zobaczysz, że para będzie się znacznie mniej osadzała.

5. Zastosowanie płynu do spryskiwaczy

Jeśli irytuje Cię problem z wiecznie zaparowanymi oknami w kuchni, to koniecznie spryskaj je płynem do spryskiwaczy. Tak, tym samym, którego używasz w samochodzie. Dobre preparaty mają za zadanie właśnie zmniejszyć ryzyko zaparowania okien nawet na kilka tygodni, dlatego też świetnie sprawdzą się również na okna w domu.

6. Zastosuj specjalne powłoki antykonensacyjne

Poza tym w sklepach coraz częściej dostępne są powłoki antykonensacyjne, które można bez problemu nałożyć na powierzchnię szyb. Ich zadaniem jest tworzenie bariery pomiędzy wilgotnym powietrzem a zimną powierzchnią szyby. To łatwy i szybki sposób, który być może całkowicie wyeliminuje problem z parowaniem szyb.

7. Korzystanie z osuszacza powietrza

Osuszacze powietrza to kolejne urządzenia, które mogą pomóc w walce z zaparowanymi oknami. Będą szczególnie przydatne w okresie o zwiększonej wilgotności. Bardzo ważne staje się tutaj regularne korzystnie z urządzenia.

8. Sprawdzenie izolacji okien

Czasem nieszczelności wokół okien może być powodem, przez który ciągle męczysz się z zaparowanymi oknami. Możesz też skorzystać z usług firmy kominiarskiej, która sprawdzi dokładnie, czy przewody wentylacyjne w domu działają prawidłowo.

9. Użyj pianki do golenia

Inną metodą, na jaką możesz się zdecydować, jest wykorzystanie pianki do golenia. Gdy wypolerujesz przy jej pomocy szyby, również możesz uzyskać oczekiwany efekt. Wszystko dlatego, że pianka do golenia ma właściwości hydrofobowe, które z kolei odpychają cząsteczki wody.

Dlaczego okna parują wewnątrz?

Istnieje wiele powodów, dlaczego okna w Twoim domu parują. Całkowicie naturalne jest parowanie okien w pomieszczeniach, w których panuje bardzo wysoka wilgoć, np. w kuchni po gotowaniu czy w łazience po kąpieli. W takich sytuacjach wystarczy otworzyć na moment okno, aby para znikła.

Niekiedy zaparowane okna występują znacznie częściej. Okna parują zazwyczaj z powodu różnicy temperatur wewnątrz pomieszczenia a na zewnątrz. Szyba okienna to najzimniejsza i najgorzej wyizolowana powierzchni budynku, dlatego też po tym, jak para wodna zetknie się z zimną powierzchnią okna, dochodzi do zjawiska zwanego skraplanie. Wtedy właśnie okna stają się mokre i zaparowane. Zresztą taka sytuacja może dotyczyć także innych powierzchni, np. luster.

Nieszczelności wokół okien mogą również przyczyniać się do parowania. Jeśli okna nie są dobrze uszczelnione, to ciepłe, wilgotne powietrze z łatwością przedostaje się na zewnątrz i może stykać się z zimnymi powierzchniami szyb, co prowadzi do kondensacji pary.

Poza tym zaparowane okna mogą wynikać m.in. z powodu niewłaściwej wentylacji w budynku. Problemem bywa także źle zaizolowane przeciwwilgociowo mury.

Dlaczego okna parują od zewnątrz?

Także okres wiosenny i jesienny to czas, gdy możemy zauważyć parowanie okien od zewnątrz. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, które wpływają na kondensację pary wodnej na powierzchniach szyb.

W tym okresie nasze domy nie są jeszcze ogrzewane, a temperatura na zewnątrz znacząco spada. Gdy zimne powietrze zetknie się z ciepłymi powierzchniami szyb, dochodzi do kondensacji i tworzenia się kropel wody. Jest to naturalny proces fizyczny, który wynika z różnicy temperatur.

Jednak warto zauważyć, że parowanie okien od zewnątrz może być również zależne od otoczenia okna. Na przykład obecność roślinności wokół okna lub brak ruchu powietrza mogą potęgować zjawisko kondensacji pary na szybach.

Zazwyczaj szyby skierowane na północ będą bardziej podatne na parowanie niż te skierowane na południe czy zachód.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, co zrobić, żeby okna nie parowały. Wypróbuj nasze sprawdzone triki i upewnij się, dlaczego okna parują w Twoim domu.