English EN Lietuvių kalba LT Polski PL

Domowe sposoby na uszczelnienie okien

domowe sposoby na uszczelnienie okien

Jak uszczelnić okna domowym sposobem? Nieszczelne okna mogą sprawić, że Twoje rachunki za ogrzewanie wzrosną aż o 25%, a czasem nawet o jeszcze więcej. Dlatego tak ważne jest to, żeby jeszcze przed sezonem jesiennym, zadbać o uszczelnienie okien.

Zatem poświęć kilka chwil na to, żeby przygotować swój dom na obniżenie temperatury, by zapewnić swojej rodzinie komfort, a przy tym zaoszczędzić pieniądze. Sprawdź, jak uszczelnić okna domowym sposobem.

5 sposobów, jak uszczelnić okna domowym sposobem

Czujesz przeciąg w domu mimo zamkniętych okien? Masz rozkręcone grzejniki w pokoju, a mimo to nadal siedzisz pod kocem, bo w mieszkaniu jest ewidentnie zimno? Zapewne Twoje mieszkanie jest nieszczelne. Dlatego też czas to zmienić!

Zacznij oczywiście od uszczelnienia okien. Nie obawiaj się! Cały proces uszczelniania możesz często wykonać w zaledwie kilku krokach i to bez konieczności ponoszenia bardzo dużych kosztów.

1. Zmiana regulacji docisku skrzydła okna do ramy

Gdy zastanawiasz się, jak uszczelnić okna domowym sposobem, to zdecydowanie zacznij od metody, która zajmie Ci dosłownie kilka krótkich chwil.

Większość okien ma wbudowane tryby poziomu szczelności dopasowane do czterech pór roku. Być może Twoje okna mają ustawiony stopień regulacji docisku na lato, zamiast na zimę. Koniecznie to zmień, a być może już zaledwie ta jedna czynność sprawi, że w Twoim mieszkaniu będzie cieplej i już nie będziesz odczuwać przeciągu.

Zwróć uwagę na to, że klamka w trakcie zamykania okna może być nieco bardzo oporna, ale to niewielki koszt w zamian za ciepło i oszczędność pieniędzy.

2. Wymiana uszczelek

Jak jeszcze uszczelnić okna domowym sposobem? Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie jakości uszczelek w oknach, a następnie w razie potrzeby dokonanie ich wymiany.

Kiedy będziesz wiedzieć, że to już czas na wymianę uszczelek? Jeśli ostatnia wymiana uszczelek odbyła się 5-7 lat temu, to zapewne będzie to dobry pomysł. Poza tym wymiana stanie się niezbędna również wtedy, gdy zobaczysz, że uszczelki są popękane, odkształcone lub odklejają się same.

Dobrym wyborem będą uszczelki samoprzylepne gumowe lub piankowe, które możesz z powodzeniem założyć samodzielnie w ciągu kilku minut. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie wykonywać wymiany uszczelek podczas mrozów.

3. Wypełnij szpary między ramą a szybą i futryną a ścianą

Gdzie jeszcze może uciekać ciepłe powietrze z mieszkania? Poświęć kilka chwil na przyłożenie ręki lub kartki papieru wzdłuż ramy okna, szyby i futryny oraz ściany.

Być może konieczne będzie wypełnienie szpar, które pojawiły się między ramą a szybą oraz futryną a ścianą. W przypadku drewnianych okien użyj do tego elastycznego silikonu.

Do plastikowych okien najlepiej wykorzystać piankę uszczelniającą. Możesz zaaplikować ją także między futryną a parapetem.

4. Uszczelnianie okien taśmą piankową – metoda od wewnątrz

Dobrą metodą może być także uszczelnianie okien taśmą piankową. To szybki i łatwy sposób na zwiększenie izolacji cieplnej okien i zapobieganie występowania przeciągu w Twoim domu.

Jednak warto pamiętać, że taśma piankowa nie jest trwałym rozwiązaniem i może wymagać okresowej wymiany lub uzupełniania w zależności od warunków atmosferycznych i eksploatacji.

W dodatku jest stosowana zazwyczaj od wewnątrz.

Inne sposoby na to, jak uszczelnić okna domowym sposobem

Powyżej przedstawiliśmy 3 kluczowe sposoby na uszczelnianie okien, od których warto rozpocząć. Oczywiście takich metod jest znacznie więcej, oto kilka przykładowych pomysłów:

  • Regulacja zawiasów – konieczne będzie sprawdzenie przy pomocy klucza płaskiego, czy zawiasy są prawidłowo wyregulowane. Być może z powodu częstego otwierania i zamykania okien doszło do ich wyregulowania, co doprowadziło do tego, że teraz czujesz w swoim mieszkaniu przeciąg.
  • Zastosowanie rolet lub zasłon – rolety zewnętrzne lub zasłony mogą pomóc w redukcji strat ciepła poprzez zapobieganie przepływowi powietrza przez okno. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się w tym przypadku specjalne rolety termoizolacyjne. Ciekawą alternatywą będą również zasłony wykonane z grubej tkaniny. Taki wybór sprawi, że zyskasz ochronę przez cały rok. Wszystko dlatego, że zasłony ograniczają także nagrzewanie wnętrza mieszkania od promieni słonecznych w trakcie upalnych dni.
  • Podłożenie dywaników – można umieścić dywanik lub matę izolującą pod oknem, aby zredukować przeciągi. Oczywiście ta metoda sama w sobie nie sprawi, że Twoje okna będą szczelniejsze, ale po prostu sprawi, że konsekwencje nieszczelnych okien będą mniej odczuwalne dla domowników. To bardzo chwilowa metoda.

Jeśli żadne metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, to być może konieczna będzie wymiana starych okien na nowe, energooszczędne modele. Wcześniej jednak zdecyduj się na skorzystanie z porady specjalisty, który oceni, czy na pewno nie ma innego sposobu na skuteczne uszczelnienie okien w Twoim mieszkaniu lub w wybranym pokoju.

Podsumowanie – jak uszczelnić okna domowym sposobem?

Nie pozwól na utratę ciepła w Twoim domu. Zamiast tego przygotuj się na przyjście mrozów i wiatrów z wyprzedzeniem. Sprawdź szczelność swoich okien, aby zyskać realne korzyści. Jakie? Na pewno nieoceniony będzie większy komfort w domu nawet w trakcie największych mrozów za oknem. Nie ma co udawać, przy rosnących kosztach za ogrzewanie, dzięki uszczelnieniu okien możesz sprawić, że Twoje rachunki realnie się obniżą, a to z kolei wpłynie na oszczędność finansową. Dlatego już teraz przetestuj nasze metody, by dowiedzieć się, jak uszczelnić okna domowym sposobem. Poświęć tych kilka chwil i oszczędź pieniądze.