English EN Lietuvių kalba LT Polski PL

Ile kosztują okna aluminiowe w 2024 roku? Aktualne ceny

Szukasz alternatywnego rozwiązania dla okien drewnianych i plastikowych? Dobrą opcją są okna aluminiowe, które łączą estetyczny wygląd z doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi. Dodatkowo to ekonomiczne rozwiązanie, które nie nadszarpnie Twojego budżetu. Ile kosztują okna aluminiowe w 2024 roku? Sprawdź cennik i przekonaj się, jakie zalety oraz wady mają tego typu okna.

ile kosztują okna aluminiowe

Okna aluminiowe – ile kosztują w 2024 roku?

Oczywiście ceny okien aluminiowych mogą różnić się w zależności od wielu czynników m.in. producenta, parametrów technicznych czy też rodzaju profili szybowych. Przygotowaliśmy uśredniony cennik, dzięki któremu dowiesz się, ile kosztują okna aluminiowe w 2024 roku.

Najtańsze okna aluminiowe, czyli stałe kosztują kilkaset złotych za m3. Droższym rozwiązaniem są okna uchylno-rozwierane z dodatkami. W takim przypadku przygotuj się na koszt w granicy 1500-2000 zł. Zwróć uwagę także na to, że okna mogą nie mieć dodatkowej izolacji termicznej, jeśli chcesz poprawić ich parametry termoizolacyjne, to przygotuj się na dodatkowe koszty.

Pomocne będą też przykładowe ceny za najpopularniejsze okna aluminiowe:

 • okna aluminiowe stałe z zespoloną szybą – cena to ok. 800 zł;
 • okna aluminiowe uchylno-rozwierane, które są nietermiczne i nieszklone – cena to ok. 850 zł;
 • okna aluminiowe uchylno-rozwierane, które są termiczne i nieszklone – cena to ok. 1300 zł;
 • okna aluminiowe uchylno-rozwierane, które są termiczne z zespoloną szybą – cena to ok. 1500 zł;
 • okna drewniano-aluminiowe w rozmiarze 900×1500 mm – cena to ok. 3000 zł.

Dlaczego warto wybrać okna aluminiowe?

Okna aluminiowe mogą być wykorzystywane w domach jednorodzinnych, ale dużo częściej są wybierane do budynków użyteczności publicznej, hoteli czy biur. Po prostu ta konstrukcja dobrze sprawdza się w przypadku wielkoformatowych konstrukcji. Odpowiada za to duża stabilność aluminiowej ramy.

Warto zwrócić uwagę na odporność aluminium na korozję. Poza tym aluminium jest trwałym materiałem, który można łatwo czyścić i nie wymaga konserwacji. Zaletą są też właściwie nieograniczone możliwości wizualne, dzięki czemu konstrukcje mogą mieć dowolny kształt bądź kolor.

Okna aluminiowe wyróżniają się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, ale dotyczy to jedynie modeli wypełnionych materiałem izolacyjnym.

Jak kolor okien aluminiowych wpływa na cenę?

Chcesz dopasować wygląd okien aluminiowych do stylu budynku? Z łatwością możesz osiągnąć taki efekt. Wystarczy, że zdecydujesz się na konkretny kolor profili okien aluminiowych. Standardowo są one dostępne w kolorze białym i brązowym – w tym przypadku nie zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami. Jednak za dodatkową opłatą możesz wybrać inną barwę, a nawet odcienie drewnopodobne. Poza tym możesz wybrać inny kolor na zewnątrz, a inny wewnątrz.

Wielu producentów oferuje też aluminiowe okna z efektem teksturowania. W takim przypadku profile są wykończone grubą lub drobną teksturą – w zależności od Twoich preferencji. Możesz również zdecydować się na różny stopień połysku. Zazwyczaj zastosowanie takich modyfikacji w oknach aluminiowych wiąże się ze wzrostem ceny o ok. 200-500 zł.

Od czego zależy cena okien aluminiowych?

Znasz już średnie ceny okien aluminiowych, ale pamiętaj, że dokładny cennik może być uzależniony od wielu czynników. Co dokładnie wpływa na to, ile kosztują okna aluminiowe? Przede wszystkim weź pod uwagę poniższe czynniki.

 • Materiał i jakość aluminium – cena okien aluminiowych w dużym stopniu zależy od jakości użytego aluminium. Im lepsza jest jakość aluminium, którą zastosuje producent, tym będzie wyższa cena ostatecznego produktu. Ma to również wpływ na trwałość okien i parametry termoizolacyjne.
 • Rodzaj profili – weź pod uwagę także fakt, iż rodzaje profili mają wpływ na ostateczną cenę okien aluminiowych. Najwięcej zapłacisz za zaawansowane modele oraz te energooszczędne. Poza tym profile z dodatkowymi funkcjami mają wyższe ceny.
 • Rodzaj szkła – cena okien będzie również zależała od rodzaju szkła używanego do produkcji. Szkło energooszczędne, antywłamaniowe lub o innych specjalnych właściwościach z pewnością wpłynie na ostateczne koszty.
 • Rozmiar i kształt okna – duże okna, modele o nietypowych kształtach czy też okna panoramiczne zazwyczaj będą kosztować więcej niż standardowe okna.
 • Wykończenia i dodatkowe rozwiązania – na wzrost cen okien aluminiowych wpływ mogą mieć również dodatkowe rozwiązania typu okucia antywłamaniowe, systemy wentylacji, rolety zintegrowane czy elektrochemiczne szkło.
 • Producent i marka – przygotuj się na to, że produkty renomowanych marek są droższe od lokalnych firm.
 • Montaż – cena okna aluminiowego może obejmować również koszty montażu. W takim przypadku ostateczne koszty będą wyższe, choć jednocześnie jest to też wygodna opcja, bo nie musisz szukać fachowców, którzy zajmą się montażem okien aluminiowych.
 • Lokalizacja – oczywiście miejsce, gdzie kupisz okna, również ma wpływ na ostateczne koszty. Najwięcej zapłacisz u producentów i dystrybutorów w dużych miastach np. Warszawie, Gdańsku, Krakowie czy Poznaniu. W średniej wielkości miastach lub małych miasteczkach ceny za okna aluminiowe są niższe.

Podsumowanie

Okna aluminiowe to coraz popularniejsze rozwiązanie ze względu na ekonomiczny charakter tych modeli w połączeniu z dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Cena okien aluminiowych waha się między 800 a 3000 zł. W zależności od opcji, na którą się zdecydujesz, możesz zapłacić mniej lub więcej. Wiele zależy od rodzaju profili, szyby, producenta czy też koloru profili.