English EN Lietuvių kalba LT Polski PL

Jak uszczelnić okna drewniane? Kompleksowy poradnik TOMKAR

jak uszczelnić okna drewniane

Jak uszczelnić okna dachowe? Naprawdę szybko i łatwo możesz to zrobić, dzięki czemu zapomnisz o chłodzie, który przedostaje się do wnętrza domu.

Z najskuteczniejszych metod skorzystasz samodzielnie, choć zależy to także od stopnia uszkodzenia danego elementu.

Dlatego podpowiadamy Ci, jak uszczelnić okna drewniane, aby znów dobrze chroniły przed mrozem i wiatrem.

Skąd biorą się nieszczelności w drewnianych oknach?

Nieszczelna skrzydła odpowiadają za utratę blisko 30% ciepła w budynku, co może mieć realne odzwierciedlenie w wyższych rachunkach za ogrzewanie.

Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, żebyś ustalił przyczynę nieszczelności okien.

Niewyregulowane okucia

Niekiedy przyczyny nieszczelnych okien drewnianych są naprawdę proste, bo wynikają z nieprawidłowej regulacji okuć.

Pamiętaj o tym, że tę czynność należy powtarzać co kilka lat, dlatego być może u Ciebie właśnie nastał ten moment.

Zazwyczaj okucia rozregulowują się na skutek ciągłego otwierania i zamykania okien.

W konsekwencji skrzydło przestaje idealnie przylegać do ramy.

W takim przypadku możesz skorzystać z pomocy fachowca bądź samodzielnie zająć się regulacją okuć.

Zużyte uszczelki

Nie zawsze błędy w montażu przyczyniają się do nieszczelności okien. Niekiedy problemem jest zużycie uszczelek.

W końcu te elementy nieustannie pracują, dzięki czemu chronią pomieszczenie przed zimnem i wiatrem.

Dlatego co 5 lat pomyśl o wymianie tych elementów.

Dzięki temu zyskasz pewność, że drewniane okna znów będą szczelne, a ciepło nie będzie uciekało z Twojego domu.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby uszczelniania okien drewnianych?

Taśma uszczelniająca

Już na etapie montażu zastanawiasz się, jak uszczelnić drewniane okna? W takim przypadku dobrze sprawdzą się specjalne taśmy z pianki poliuretanowej. To naprawdę popularna metoda, która jest stosowana przez specjalistów.

Dlatego trudno będzie Ci znaleźć ten dodatek w standardowym sklepie budowlanym.

Zwróć również uwagę na to, że montaż taśmy wymaga postępowania zgodnie z instrukcją, bo dopiero wtedy zyskasz pewność, że ten element będzie w pełni skuteczny.

Zauważ, że taśmy do uszczelniania drewnianych okien składają się z kilku części.

Jedna z nich znajduje się wewnątrz pomieszczenia – to paroszczelna taśma, która zapobiega przenikaniu pary wodnej z wnętrza budynku do murów.

Istotne znaczenie ma też zewnętrzna warstwa – jest to taśma paroprzepuszczalna bądź poliuretanowa.

Dzięki nim ściana może oddychać, a jednocześnie stanowi dodatkową ochronę przed zimnem i wiatrem.

Uszczelki do okien drewnianych

Zastanawiasz się, jak uszczelnić okna drewniane w prosty i tani sposób? Najlepiej wymień uszczelki, a wtedy dodatkowy zakup z pewnością nie nadszarpnie Twojego domowego budżetu.

Do dyspozycji masz kilka różnych uszczelek, a wśród najpopularniejszych są wersje wykonane na bazie pianki poliuretanowej. Przede wszystkim ze względu na łatwy montaż i demontaż, ale pamiętaj o tym, że to rozwiązanie nie jest zbyt trwałe. Dlatego po kilku latach ponownie będziesz musiał wymienić uszczelki w drewnianych oknach.

Bez problemu znajdziesz również uszczelki do okien z PCV, silikonu lub EPDM. Każdy z tych materiałów ma nieco inne właściwości użytkowe. Szczególnie EPDM zyskuje uznanie, ponieważ opiera się na nowoczesnej technologii, która sprawia, że uszczelki są odporne na różne temperatury. Poza tym materiał może być poddawany długotrwałemu działaniu wilgoci i promieni ultrafioletowych. Z pewnością jest to najtrwalsze rozwiązanie spośród wszystkich dostępnych uszczelek.

Zwróć uwagę na to, że uszczelki przede wszystkim warto montować na styku ramy wewnętrznej i ościeżnicy. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznych narzędzi. Tak naprawdę wystarczy Ci jedynie pozbyć się starych uszczelek, wyczyścić framugi, przetrzeć powierzchnię spirytusem salicylowym i przykleić taśmę.

Pianka uszczelniająca

Jeśli chcesz uszczelnić przestrzeń między ramą okna drewnianego a ścianą, to z tym zadaniem najlepiej poradzi sobie pianka poliuretanowa. W końcu nie tylko ma właściwości termoizolacyjne, ale też stanowi świetną izolację akustyczną. Dzięki temu, że pianka po aplikacji zwiększa swoją objętość, to z łatwością dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, szczelin i nierówności.

Do uszczelnienia drewnianych okien szczególnie polecamy Ci niskoprężne pianki, ponieważ cechują się obniżonym przyrostem objętości. W ten sposób jeszcze precyzyjniej uzupełniają ubytki, a jednocześnie zmniejszają ryzyko uszkodzenia starego okna. Poza tym pozwala Ci to na uszczelnienie nawet małych elementów, a do tego masz pewność, że pianka nie będzie widoczna.

Pamiętaj o tym, że pianki poliuretanowe nie są odporne na promienie UV, dlatego muszą być osłonięte innym materiałem np. taśmą lub tynkiem. Jeśli tego nie zrobisz, to dość szybko może dojść do utraty właściwości uszczelniających.

Gąbki uszczelniające

Z pewnością gąbka to nie jest obecnie zalecana metoda uszczelniania okien drewnianych. Choć jeszcze w latach 80. i 90. wiele osób właśnie w ten sposób chroniła się przed chłodem, to obecnie masz do dyspozycji wiele nowocześniejszych sposobów.

Oczywiście nadal możesz korzystać z tej metody, ale pamiętaj o tym, żeby zdecydować się na poliuretanową piankę, ponieważ umożliwia bezproblemowe otwarcie okna. Poza tym nie zmienia swojego koloru nawet po kilku miesiącach lub latach użytkowania.

Listwy uszczelniające

Istnieje jeszcze jeden sposób, dzięki któremu dowiesz się, jak uszczelnić drewniane okna.

Z pewnością pomogą Ci w tym dylatacyjne listwy przyklejane na styku ościeżnicy okiennej i tynku. Materiał, z jakiego są wykonane, jest odporny na promieniowanie UV, zróżnicowane temperatury, wilgoć oraz chemię budowlaną.

Ważną zaletą jest także prosty montaż, dzięki czemu możesz samodzielnie uszczelnić dom. Musisz tylko pamiętać o tym, żeby listwę dopasować do sposobu montażu okna, a szerokość korytka listwy do grubości tynku.

Możesz nawet zdecydować się na listwę o kolorze podobnym do drewnianej ramy okiennej.