English EN Lietuvių kalba LT Polski PL

Jak uszczelnić okna plastikowe?

jak uszczelnić okna plastikowe

Jak uszczelnić okna plastikowe? Szczególnie przed zimą warto zadbać o termoizolację. Według statystyk aż 30% ciepła ucieka z domu przez nieszczelne okna. Jak temu zaradzić?

Najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne ich uszczelnienie. W ten sposób zyskasz wiele korzyści, a najważniejszą spośród nich będzie na pewno obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się, jak uszczelnić okna plastikowe i wdrożyć w praktyce nasze porady.

Co jest przyczyną nieszczelności okien?

Istnieją 3 najczęściej występujące przyczyny, dlaczego konieczne jest uszczelnienie plastikowych okien.

  1. Pierwszy z nich wiąże się z nieprawidłowym montażem. Jeśli masz dopiero co zamontowane okna i odczuwasz, że są one nieszczelne, to zapewne problem wiąże się ze złym montażem. Koniecznie zgłoś to firmie, która zakładała okna, bo masz prawo do reklamacji. Pamiętaj, aby zachować fakturę, bo będzie niezbędna.
  2. Jeśli okna zostały zamontowane już jakiś czas temu, to powodem może być po prostu zużycie materiału. Przez otwieranie i zamykanie okien w końcu uszczelki zaczną się zużywać, wyginać oraz zniekształcać. Dlatego niezbędna będzie wymiana, która skutecznie zatrzyma ciepło w domu.
  3. Okna mogą być nieszczelne także z powodu, iż wymagają uregulowania. Zdecydowana większość okien pozwala na regulację okien na tryb letni oraz zimowy, który ściślej przylega do ramy okna. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że regulację okna należy przeprowadzać przynajmniej 2 razy w roku – zimą i latem. Im okna są starsze, tym są bardziej narażone na rozregulowanie.

Jak uszczelnić okna plastikowe PCV?

Dziś możesz znaleźć wiele produktów, które są pomocne w trakcie uszczelniania plastikowych okien.

Pierwszą i najpopularniejszą metodą, która może całkowicie odmienić Twoje okna, jest wymiana uszczelek. Przez to, że z czasem mogą się one zużywać, niezbędne będzie dokonanie szybkiej i prostej wymiany.

  • Wystarczy, że najpierw pozbędziesz się starych uszczelek.
  • Następnie przy pomocy papieru ściernego zetrzyj pozostałości uszczelki, aby dokładnie oczyścić powierzchnię. W tym celu warto wykorzystać również spirytus, który jeszcze dokładniej pomoże w procesie oczyszczania.
  • W tym samym miejscu, czyli na złączeniu ramy z ościeżnicą, ostrożnie przyklej zakupione uszczelki do okien.
  • Pamiętaj, aby wybrać dobrej jakości uszczelki, np. samoprzylepne silikonowe lub gumowo-silikonowe.

Wielu specjalistów twierdzi, że przy częstej eksploatacji okien należy wymieniać uszczelki co 5 lat.

Co zamiast uszczelek? Inne sposoby na uszczelnienie okien

Alternatywą dla wymiany uszczelek jest zastosowanie taśm uszczelniających. Należy przykleić je na zewnątrz, częściowo na ościeżnicę, a częściowo na mur. Jeśli chcesz, możesz je nawet zamurować lub pomalować. Dzięki temu skutecznie je zakamuflujesz. Warto zwrócić uwagę na to, że taśmy są bardzo wytrzymałe, mogą spokojnie wytrwać wiele lat i nadal spełniać swoją funkcję, a do tego na pewno nie skurczą się nawet pod wpływem dużego nasłonecznienia.

Kolejną naszą propozycją, aby skutecznie uszczelnić okna plastikowe, jest wykorzystanie specjalnych listew uszczelniających. Takie listwy z jednej strony nie pozwalają, aby ciepło uciekało z domu, ale też sprawiają, że zyskasz estetyczną dekorację do wybranego wnętrza. Możesz dowolnie je uciąć tak, aby pasowały do okien i nie utrudniały ich otwierania. W sklepach dostępne są modele w różnych kolorach, aby można być z łatwością dopasować je do aranżacji w każdym pokoju. Listwy są samoprzylepne, więc montaż jest szybki i każdy jest w stanie sobie z nim poradzić. Również cechują się sporą odpornością i mogą pozostać w doskonałym stanie przez kilka lat.

Co zrobić, jeśli wszystkie te metody na uszczelnienie okien plastikowych zawiodły? Wtedy musisz postawić na bardziej zdecydowane kroki. Jakie? Na przykład u styku muru i styku ramy zastosuj piankę poliuretanową. Można używać ją od zewnątrz i od wewnątrz.

Jeśli okaże się, że nieszczelność dotyczy obszaru między szybą a ramą okienną, to najlepszym rozwiązaniem stanie się użycie silikonu lub akrylu.

Jak uregulować okna plastikowe?

Regulacja okien nie jest trudna i zazwyczaj szczegółowa instrukcja została zawarta na karcie gwarancyjnej okien. Jednak ze względu na to, że wiele osób ma problemy ze znalezieniem instrukcji, przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, jak regulować okna plastikowe.

  • Otwórz okno. Spójrz na wewnętrzną stronę ramy, na okuciu. Twoją uwagę powinny zwrócić teraz 3 mimośrody – górna, dolna oraz środkowa.
  • Znajdź odpowiedni klucz lub imbus, który będzie pasował do uregulowania każdej mimośrody.
  • Jak rozpoznać, czy okna są prawidłowo uregulowane? Latem mimośrody powinny lekko odstawać od ramy, a zimą być całkowicie schowane. Dobrym testem będzie włożenie kartki papieru w okno i zamknięcie go. Jeśli mimo tego możliwe było wyciągnięcie kartki, to znaczy, że okno jest w trybie letnim.

Warto też uregulować zawiasy, które wraz z eksploatacją okien mogą się zużywać. Do tego dochodzi oczywiście standardowa pielęgnacja w postaci smarowania zawiasów olejem silnikowym.

Dlaczego warto uszczelnić okna przed zimą?

Głównym powodem, dlaczego tak wiele osób myśli o uszczelnieniu okien przed zimą, jest oszczędność finansowa. Przy ciągle rosnących cenach za ogrzewanie, gaz czy węgiel, konieczne będzie najpierw sprawdzenie, czy ciepło nie ucieka niepostrzeżenie z domu. Jeśli odkryjesz, że chłód w pokojach czy w całym domu jest wynikiem nieszczelnych okien, to konieczne jest skorzystanie z pomocy fachowca lub wykonanie samodzielnego uregulowania okien bądź wymiany uszczelek.

Wszystko to wpłynie również na zwiększenie komfortu domowników, szczególnie podczas dużych mrozów. Nieszczelne okna w pokoju osoby starszej lub w pokoju dziecięcym to dodatkowe ryzyko wystąpienia infekcji i powikłań. Dlatego też, aby się przed tym wystrzec, należy szczególnie w takich pomieszczeniach sprawdzić szczelność okien.

Najlepiej dowiedzieć się, jak uszczelnić okna plastikowe, jeszcze zanim przyjdą największe mrozy. Już teraz przygotuj swój dom na zimę, aby zmniejszyć swoje koszty.