English EN Lietuvių kalba LT Polski PL

Dofinansowanie na okna 2023 – Jak uzyskać dofinansowanie dzięki programowi Czyste Powietrze?

dofinansowanie na okna

Planujesz termomodernizację domu? Dzięki temu możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewanie i to przez wiele lat. Choć wymiana okien, drzwi, pieca czy bramy garażowej to duży wydatek, to jednak istnieją metody, dzięki którym ograniczysz te koszty.

W jaki sposób możesz to zrobić? Wystarczy, że skorzystasz z programu Czyste Powietrze. Sprawdź, kto otrzyma dofinansowanie na okna, drzwi i inne elementy, a przede wszystkim, ile pieniędzy możesz zyskać dzięki temu programowi.

Jakie dofinansowanie na okna możesz otrzymać?

Najpopularniejszym sposobem, dzięki któremu otrzymasz dofinansowanie na okna, jest program Czyste Powietrze, który został podzielony na trzy poziomy uzależnione od dochodu.

Zwróć tylko uwagę na to, że od 2023 roku program działa na zmienionych zasadach, więc osoby o najniższych zarobkach mogą otrzymać nawet 100% zwrotu kosztów netto za wymianę okien w domu.

Dzięki temu właściwie każdy może wykonać termomodernizację swojego domu i cieszyć się znacznie niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Konieczne jest tylko to, żebyś spełnił kilka podstawowych warunków i zdecydował się na firmę sprzedającą okna, która umożliwia skorzystanie z programu Czyste Powietrze.

Ile wynosi dofinansowanie na okna z programu Czyste Powietrze?

Wysokość dofinansowania okien z programu Czyste Powietrze jest uzależniona od dochodów.

Od 2023 roku zostały podniesione progi dochodowe, które uprawniają do skorzystania z tego typu dotacji.

Wyodrębniono też trzy poziomy, decydujące o tym, jakie środki możesz otrzymać:

 • poziom podstawowy – próg dochodowy wynosi 135 tys./rok – w tym przypadku wysokość dotacji na wymianę okien wynosi 40% kosztów netto;
 • podwyższony poziom dofinansowania – próg dochodowy wynosi 1894 zł dla gospodarstwa wieloosobowego oraz 2651 zł dla gospodarstwa jednoosobowego – w przypadku tego progu dochodowego wysokość dotacji jest równie 70% kosztów netto;
 • najwyższy poziom dofinansowania – próg dochodowy wynosi 1090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym – w tym przypadku beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 100% kosztów netto, z czego pierwsza transza, czyli 50% może być wypłacona jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, a druga już po zakończeniu prac.

Zwróć także uwagę na maksymalne dofinansowanie, jakie możesz otrzymać z programu Czyste Powietrze. W 2023 roku wynoszą:

 • 66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania,
 • 99 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania,
 • 135 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Kto może skorzystać z dofinansowania Czyste Powietrze na okna?

Właściwie każdy może zostać beneficjentem programu Czyste Powietrze.

Niezbędne jest tylko ukazania wpisu do księgi wieczystej, a dzięki temu nawet właściciele wyodrębnionych lokali mieszkalnych w budynkach jednorodzinnych mogą skorzystać z dofinansowania okien.

Oprócz tego oczywiście program jest skierowany dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Zwróć uwagę na to, że dotacja w ramach programu Czyste Powietrze nie jest przyznawana osobom wynajmującym lokal. Poza tym dofinansowanie jest skierowane jedynie do osób fizycznych.

Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać dofinansowanie na okna?

Jesteś zainteresowany dofinansowaniem na okna z programu Czyste Powietrze? W takim razie musisz najpierw spełnić kilka warunków – nie chodzi tu jedynie o dopasowanie do kryteriów dochodowych.

Przede wszystkim możesz otrzymać dofinansowanie, jeśli chcesz zakupić okna dachowe i elewacyjne. Jednak muszą spełniać wymogi warunków technicznych oznaczonych jako WT21. Dotyczy to współczynnika przenikania ciepła – zgodnie z tym wartość do okien elewacyjnych nie może być wyższa niż 0,9 W/(m²·K), a w przypadku okien dachowych oraz połaciowych współczynnik musi wynosić 1,1 W/(m²·K). Niezbędne jest także to, by wszystkie parametry zostały potwierdzone odpowiednimi deklaracjami producenta.

Jeśli interesuje Cię otrzymanie pełnego dofinansowania zakupu okien, to musisz spełnić dwa warunki:

 • być właścicielem bądź współwłaścicielem budynku mieszkalnego, który jest starszy niż 10 lat;
 • mieć dochód, który jest zgodny z kryteriami wyznaczonymi dla najwyższego poziomu dofinansowania (podczas składania wniosku niezbędne jest ukazanie zaświadczenia o dochodach, który możesz otrzymać w gminie).

Na co jeszcze możesz otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?

Z programu Czyste Powietrze możesz skorzystać nie tylko wtedy, gdy zależy Ci na dofinansowaniu na okna. Możesz też zaoszczędzić wtedy, gdy chcesz:

 • wykonać mikroinstalację fotowoltaiczną,
 • wykonać wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
 • przeprowadzić audyt energetyczny,
 • wymienić instalację CO i CWU,
 • ocieplić podłogę, ściany oraz strop,
 • wymienić stary piec, wykorzystujący paliwo stałe typu węgiel bądź drewno na nowoczesne źródło energii,
 • wymienić drzwi bądź bramy garażowe.

Jak można otrzymać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze?

Jeśli jesteś zdecydowany lub zdecydowana na przeprowadzenie termomodernizacji budynku, a do tego spełniasz wszystkie warunki, to pora złożyć wniosek.

Wszystkie formularze oraz niezbędne dokumenty możesz pobrać ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki.

Dokumenty znajdziesz również na stronie gov.pl.

Wystarczy, że je wypełnisz, a następnie udasz się do siedziby WFOŚiGW właściwego dla województwa, w którym znajduje się dana nieruchomość.

Możesz również złożyć wniosek za pośrednictwem banku. Jest to możliwe, jeśli chcesz starać się o Kredyt Czyste Powietrze, a następnie starać się o dotacje z programu.

Pamiętaj, że starając się o dofinansowanie okien, drzwi, bram garażowych itp. musisz dołączyć do wniosku zaświadczenie o dochodach. Niekiedy niezbędne jest także dostarczenie dokumentu potwierdzającego prawo własności budynku.

Zwróć uwagę na to, że od 2023 roku podstawą do przyznania dotacji jest audyt energetyczny budynku. Dlatego niezbędne jest jego wcześniejsze przeprowadzenie, bo tylko w ten sposób zyskasz możliwość starania się o dofinansowanie.