English EN Lietuvių kalba LT Polski PL

Jakie okna do domu wybrać? Poradnik kupującego

jakie okna do domu wybrać

Okna to inwestycja na wiele lat. Ich wygląd i parametry wpływają nie tylko na estetykę wnętrza, ale też na komfort i bezpieczeństwo domowników, a nawet na koszty energii. Jakie okna do domu wybrać, które będą opłacalną inwestycję? Sprawdź już teraz, czym należy się kierować podczas kupowania okien.

Rodzaje okien – funkcjonalność i cena

Pierwszą kwestią, o jakiej musisz zdecydować, jest rodzaj okien, jakie chcesz zamontować w swoim domu. Do wyboru masz okna plastikowe, drewniane i aluminiowe. Która opcja zapewni Ci najwięcej korzyści oraz najkorzystniejszą cenę? Przeanalizujmy to wspólnie!

Okna plastikowe

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj okien. Dziś modele plastikowe zapewniają już bardzo dobre parametry termoizolacyjne i sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. Cena zależy od producenta, ale i tak okna plastikowe należą do najtańszych.

Okna drewniane

Ten rodzaj okien wyróżnia się wspaniałym designem, który tworzy w domu wyjątkowo przytulny klimat. Aby zapewnić im trwałość na lata, niezbędna jest regularna konserwacja. Na pewno wadą drewnianych okien jest cena, którą należy za nie zapłacić. Znacznie tańszym rozwiązaniem może być wybranie okien PCV, na których zastosowano okleinę drewnopodobną.

Okna aluminiowe

Być może dla wielu osób to zaskoczenie, ale za najdroższe okna uznaje się modele aluminiowe. Wysoka cena nie bierze się znikąd, gdyż cenione są za sztywne ramy, estetyczny wygląd i odporność na działania mechaniczne. To doskonały wybór, jeśli chcesz zaprojektować nowoczesne wnętrze z dużymi przeszkleniami.

Rodzaj pakietu szybowego

Kolejnym aspektem, który ma wpływ na cenę, jaką trzeba zapłacić za okna, jest budowa pakietu szybowego. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym wyborem były okna dwuszybowe. Taki pakiet szybowy składał się z dwóch tafli, które zostały ze sobą połączone przy pomocy ramki dystansowej. W środku natomiast umieszczony był gaz szlachetny, który podnosił wskaźnik termoizolacyjny okna.

Jednak ze względu na zmiany w przepisach od 2021 roku wymogiem jest montowanie okien o współczynniku przenikania ciepła U poniżej 0,9 W/(m²·K). Oznacza to, że montowanie pakietów dwuszybowych stało się właściwie niemożliwe. Dlatego też od 2021 roku montowane są już pakiety trzyszybowe. Alternatywą są modele czteroszybowe – zapewniające maksymalną izolację, ale wiążące się też ze sporo wyższą cena.

Mechanizm otwierania okien

Nie wiesz, jakie okna wybrać do domu? Pamiętaj, aby zwrócić uwagę nie tylko na parametry związane z termoizolacją i właściwościami okien. Ważnym aspektem jest też użytkowość. Skoro będziesz wykorzystywać je codziennie, musisz przeanalizować, na jakich funkcjach zależy Ci najbardziej.

Najważniejszą kwestią jest oczywiście sposób otwierania okien, który może być – nieotwierany, uchylany, rozwierany, przesuwny, obrotowy, uchylno-rozwierany czy odchylny.

Pamiętaj, że wybrany mechanizm otwierania okien wpływa na to, ile kosztują okna do domu. Najtańszym rozwiązaniem będą okna nieotwierane, ale sprawdzają się one jedynie przy większej liczbie okien w pomieszczeniu.

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się okna uchylno-rozwierane – pozwalają zarówno na uchylenie, jak i na otwarcie, więc świetnie sprawdzają się niezależnie od pory roku.

W salonie czy po prostu w pokoju znajdującym się na parterze w pobliżu wyjścia na taras, świetnie sprawdzi się mechanizm przesuwny. Wtedy duże przeszklenia mogą pełnić też funkcję drzwi. Jeśli zastanawiasz się, jaki mechanizm otwierania okien warto wybrać na poddaszu lub w piwnicy, to wybierz okna obrotowe, uchylne lub odchylne.

Dodatkowe funkcjonalności i ich wpływ na cenę okien

Cenę za okna kształtują także dodatkowe funkcjonalności, podnoszące komfort i bezpieczeństwo domowników, ale też realnie zwiększające koszty.

Oto kilka funkcjonalności okien, pomiędzy którymi możesz dziś wybierać:

 • zamykanie okien na klucz – jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo domowników, szczególnie gdy w domu mieszkają dzieci, możesz zamówić okna, które posiadają klamki z kluczykiem;
 • niski próg – to praktyczne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcesz zamontować duże okna tarasowe, bezcenny wybór dla osób niepełnosprawnych lub z częściowymi ograniczeniami ruchowymi;
 • nawiewniki – możesz zdecydować się na zwiększenie cyrkulacji powietrza w domu bez obawy o wychłodzenie pomieszczenia; nawiewniki są chętnie wybierane w domach, gdzie zamontowana jest wentylacja grawitacyjna;
 • ogranicznik otwarcia – ta funkcja blokuje otwieranie okna na więcej niż 90 st.; zapobiega uderzeniu skrzydła okna o ościeżnicę podczas przeciągu;
 • powłoki na szybach – możesz zdecydować się na zakupienie okien, które będą posiadały specjalne powłoki np. refleksyjną – obijającą promienie słoneczne, ozdobną, matowioną – zapewnia większą prywatność w łazience, absorpcyjną – pochłania promienie słoneczne i nie doprowadza do przegrzewania w poszczególnych pokojach.

Podsumowanie

Skorzystaj z naszej ściągawki, aby wybrać takie okna, które będą funkcjonalne i dopasowane do Twojego budżetu domowego.

Oto nasze wnioski na temat tego, jakie okna do domu wybrać w 2024 r. w zależności od tego, ile chcesz wydać:

WAŻNE! Niżej podane ceny to wyłącznie orientacyjne wartości panujące na rynku. Ceny zależą od wielu czynników i mogą szybko ulegać zmianom. Ceny podane w tym artykule nie stanowią naszej oferty!

 • Najpopularniejsze i najtańsze są okna plastikowe, które zapewniają dziś całkiem dobre parametry termoizolacyjne.
 • Pamiętaj, że okna to inwestycja na długie lata, dlatego dobrym pomysłem może być wybranie modeli czteroszybowych lub aluminiowych, ale bez dodatkowych funkcjonalności.
 • Oczywiście, jeśli cena nie gra dla Ciebie większej roli, to gorąco polecamy okna aluminiowe o wysokim wskaźniku termoizolacji z dodatkowymi funkcjonalnościami takimi jak powłoka absorpcyjna, z nawiewnikami, ze szkła hartowanego, a w przypadku okien tarasowych także z niskim progiem.
 • Za okna plastikowe należy dziś zapłacić w granicach 650-1300 zł za sztukę.
 • Więcej zapłacimy za okna drewniane – 1000-2500 zł.
 • Z kolei okna aluminiowe kosztują często od 2000 do ponad 3000 zł za sztukę.
 • Oczywiście cena okien uzależniona jest od ich wielkości, rodzaju, producenta i dodatkowych funkcjonalności.