English EN Lietuvių kalba LT Polski PL

Jakie są rodzaje okien? Zobacz, na co warto postawić w 2024 roku!

Można by pomyśleć „okno to okno”, prawda? A przecież na rynku jest dostępnych wiele różnych opcji, które różnią się nie tylko estetyką, ale również – a może głównie – funkcjonalnością. A czasami nawet detale, które wydają się pozornie mało istotne, takie jak sposób otwierania okna, mogą zmienić komfort życia w Twoim domu.

rodzaje okien

 

Każdy rodzaj ma swoje zalety, ale również pewne ograniczenia, które warto znać przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie i montażu. Dlatego sprawdź niniejszy krótki przewodnik po świecie okien i zobacz, które rodzaje najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku.

Jakie są rodzaje okien?

Jak podzielić okna na kategorie? Czy to kwestia kształtu, marki, funkcjonalności czy estetyki? Każdy taki podział miałby uzasadnienie, my jednak skupimy się na tym, o co najczęściej pytają klienci, czyli:

  • Materiał (np. okna drewniane),
  • sposób otwierania,
  • przeznaczenie,
  • konstrukcja.

Co jednak ważne, jest to płynny podział, ponieważ jedno okno może należeć jednocześnie do dwóch czy trzech grup – w końcu drewniane okno dachowe to już dwie różne kategorie. Co równie ważne, powyższy podział nie wyczerpuje możliwości, ale dalsze kategoryzowanie to już wchodzenie w szczegóły, które w tym przypadku mogą rozmywać obraz.

Przejdźmy zatem do konkretów!

Jakie są rodzaje okien?

Zacznijmy od klasyki, czyli drewna. Okna drewniane to gwarancja ciepła, naturalności i klasycznej elegancji a przy tym drewno dodaje wnętrzom luksusu i pewnej autentyczności. Takie rozwiązanie idealnie nadaje się do domów stylizowanych na retro, ale świetnie odnajduje się też w bardziej nowoczesnych projektach.

Jednakże, drewno wymaga regularnej konserwacji, czyli co kilka lat: farba, lakier albo olejowanie, co pozwoli zachować nie tylko piękny wygląd okien, ale również ich właściwości. Może to być więc minusem dla osób, które po montażu chcą mieć już spokój na długie lata i nie martwić się o pielęgnację okien.

Takie osoby docenią popularny wybór, jakim są okna PCV. Dlaczego? Bo ten materiał jest trwały, odporny na najróżniejsze warunki atmosferyczne, a przy tym dostępny w szerokiej gamie kolorów – brzmi jak uniwersalny przepis na sukces.

I wreszcie coś dla ludzi, których pociąga nowoczesność, czyli okna aluminiowe. Jeśli marzysz o wielkich przeszklonych przestrzeniach i ultra nowoczesnym designie, aluminium jest materiałem dla Ciebie. Okna aluminiowe są lekkie, wytrzymałe i nadają budynkom futurystycznego sznytu. Doskonały wybór do loftowych wnętrz i współczesnego budownictwa.

Ale uwaga, bo są także mniej przyjemne aspekty – okna aluminiowe nie są najlepszym izolatorem termicznym, więc warto upewnić się, że mają odpowiednią przekładkę termiczną.

Sposób otwierania – kilka opcji do wyboru

Nie każde okno działa tak samo, a różne sposoby otwierania okien mogą oferować kilka opcji obsługi. Co mamy m.in. na rynku? Przede wszystkim:

  • Okna rozwierne, które otwierasz na oścież, więc jest to klasyka. Idealne w większości przypadków i łatwe do mycia z każdej ze stron.
  • Okna uchylno-rozwierne, czyli usprawniona opcja z wcześniejszego przykładu, która umożliwia również uchylenie okna, np. w celu wietrzenia pomieszczenia.
  • Okna przesuwne, które świetnie sprawdzają się na tarasach i balkonach, jeśli nie chcesz, żeby otwierające się skrzydła zajmowały miejsce.

Oczywiście, powyższy podział jest bardzo prosty, a w każdym z nich znajdziesz różne warianty. Na przykład okna uchylno-rozwierne mogą się uchylać od góry i od dołu, co ma swoje prozabezpieczające uzasadnienie.

Konstrukcja, czyli jak są zbudowane okna

Pod lupę warto wziąć jeszcze rodzaje konstrukcji okien, bo i tutaj jest w czym wybierać – od jednoramowych, przez krosnowe, aż po skrzynkowe – każde okno ma swoją „osobowość” i specjalne przeznaczenie.

Nie ma co ukrywać i okno jednoramowe to prawdziwy minimalista w świecie konstrukcji okiennych. Takie okna składają się z jednej ościeżnicy i jednego skrzydła, które otwiera się do wnętrza pomieszczenia. Proste, prawda?

Okna krosnowe to przykład z lekko artystyczną lub archaiczną duszą, bo spotyka się je raczej w starszym budownictwie lub domach stylizowanych. Zbudowane z krosna, czyli ramy, i mają tylko jedno skrzydło, które może być otwierane albo… nieotwierane.

Kolejna możliwość to okna ościeżnicowe. Jak to działa? Masz dwie ościeżnice i podwójne skrzydła – jedno otwiera się do wewnątrz, drugie na zewnątrz. A co najlepsze? W sezonie letnim możesz zdjąć wewnętrzne skrzydło i cieszyć się świeżym powietrzem bez zakłóceń!

I na koniec mistrzowie izolacji (i stylu retro!), czyli okna skrzynkowe. Z zewnątrz wyglądają jak małe fortecy, a wszystko dzięki temu, że mają podwójne skrzydła – jedno wewnętrzne i jedno zewnętrzne. Całość osadzona jest w krosnie i ościeżnicy, co sprawia, że takie okno to prawdziwy mistrz izolacji. Zewnętrzne skrzydła są nieco mniejsze, co dodaje im uroku.

Na koniec parę zdań o przeznaczeniu okien, ale to kategoria, która jest bardzo intuicyjna i z grubsza można ją podzielić na okna dachowe oraz elewacyjne. I znowu – jest tam mnóstwo podkategorii, ale skupiając się na przeznaczeniu, mamy do wyboru tylko takie opcje.

Podsumowanie – rodzaje okien

Wybór odpowiedniego okna to inwestycja długoterminowa. Wyżej pokazaliśmy najpopularniejsze opcje i kilka bardziej nietuzinkowych, ale ciągle dostępnych na rynku. Pamiętaj, że odpowiednio dobrane okno to nie tylko element konstrukcyjny. To też część twojego codziennego życia – wpuszcza światło i powietrze oraz odpowiada za efekt wizualny