Coraz popularniejszym rozwiązaniem w kuchni są okna horyzontalne, które dodają wnętrzu nowoczesnego charakteru, a przy tym pozwalają podziwiać otaczający krajobraz. Jednak w przypadku kuchni warto kierować się nie tylko modą, ale również funkcjonalnością. Przekonaj się, czy okna horyzontalne w kuchni to dobre rozwiązanie.
Okna horyzontalne jak już sama nazwa wskazuje, są ułożone poziomo, a tym samym mają większą szerokość niż wysokość. Najczęściej ich kształt jest prostokątny, co sprawia, że pięknie prezentują się np. tuż przy zlewie lub blacie roboczym. Okna horyzontalne dodają wnętrzu nowoczesnego wyglądu, a do tego optycznie powiększają pomieszczenie. Zapewniają również sporo naturalnego światła, więc dobrze sprawdzą się w ciemnych wnętrzach.
Warto podkreślić, że okna horyzontalne mogą być otwierane na różne sposoby – przesuwnie lub uchylnie. Jeśli masz dużą kuchnię i są w niej też innego rodzaju okna, to w ogóle możesz zrezygnować z funkcji otwierania.
Skoro zastanawiasz się, czy warto wybrać okna horyzontalne do kuchni, to zwróć uwagę na najważniejsze zalety tego rozwiązania. Oto kilka z nich:
Pamiętaj, że okna horyzontalne mają również wady, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Przedstawiamy kilka najważniejszych wad okien horyzontalnych:
Zazwyczaj okna horyzontalne w kuchni są montowane nad blatem roboczym. To dobre rozwiązanie, ponieważ zapewnia korzyści wizualne i funkcjonalne. Zyskasz dobre źródło naturalnego światła podczas przyrządzania posiłków, a poza tym będziesz mógł łatwo przewietrzyć pomieszczenie i przy okazji cieszyć się otaczającymi widokami.
Ciekawym rozwiązaniem jest także umieszczenie okna horyzontalnego nad zlewem. Tym samym mycie naczyń stanie się znacznie przyjemniejsze – ze względu na widoki i światło. Gdzie jeszcze może być zamontowane okno? Jedną z opcji jest boczna ściana w kuchni.
Podczas zakupu okien horyzontalnych, koniecznie zwróć uwagę na ich wymiar. Kluczowe jest dopasowanie okna do wielkości pomieszczenia, rozmieszczenia mebli i wyposażenia. Do wyboru masz okna robione na wymiar lub też modele w standardowych wymiarach. Najczęściej spotykane są okna o szerokości od 100 do 200 cm oraz wysokości od 40 do 80 cm. Takie modele sprawdzą się zarówno w mniejszych, jak i większych kuchniach. Zapewnią dostateczną ilość naturalnego światła, a jednocześnie nie będą przytłaczać.
Istotne znaczenie ma również miejsce montażu okna. Modnym rozwiązaniem jest montaż tuż nad blatem roboczym, zlewem lub kuchenką. Pamiętaj jednak, by okno znajdowało się przynajmniej 90-110 cm powyżej podłogi. Taka wysokość zapewnia dobrą widoczność na zewnątrz. Zyskasz też pewność, że okno znajduje się na linii wzroku.
Jesteś zdecydowany na montaż okien horyzontalnych w kuchni? Jeszcze przed podjęciem decyzji zwróć uwagę na kilka kluczowych aspektów, które mają wpływ zarówno na komfort użytkowania, jak i trwałość okien.
W przypadku okien, które mają znaleźć się w kuchni, ważne jest to, aby miały wytrzymałą ramę. Przede wszystkim powinna być odporna na wilgoć, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Właśnie z tego powodu często wybierane są ramy okienne z PVC lub aluminium.
W kuchni bardzo często dochodzi do zmiany temperatur – pod wpływem gotowania, pieczenia czy smażenia potraw. Dlatego ważne jest to, by okna były wyposażone w specjalne uszczelki oraz wielokomorowe profile. W ten sposób będą odporne na utratę ciepła.
Ze względu na swoją budowę okna horyzontalne mogą zwiększać ryzyko włamań. Szczególnie jeśli chcesz je umieścić na parterze, powinieneś zadbać o to, aby miały dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe. Dobrym rozwiązaniem są wzmocnione okucia, zamki oraz szyby antywłamaniowe. Możesz również zdecydować się na zewnętrzne rolety antywłamaniowe, które zasłonisz na noc lub wtedy, gdy nie ma Cię w domu np. podczas wakacji.
Tomkar – okna PVC, okna drewniane, drzwi wewnętrzne, drzwi zewnętrzne, bramy garażowe Hörmann. Oferujemy szeroki asortyment produktów, fachowe doradztwo i profesjonalny montaż.