English EN Lietuvių kalba LT Polski PL

Parowanie szyb w oknach – przyczyny i sprawdzone rozwiązania

Parowanie okien - wilgoć na szybie okiennej

Parowanie szyb w oknach – przyczyny i sprawdzone rozwiązania

Parowanie szyb po wewnętrznej stronie okna - jakie są przyczyny?

Ze zjawiskiem skraplania pary wodnej na szybach spotykamy się najczęściej w sezonie zimowym kiedy różnica w temperaturze panującej wewnątrz i na zewnątrz budynku przekracza 20 stopni Celsjusza. Zaparowane szyby są najcześciej wynikiem zbyt wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Obecna w powietrzu para wodna (powstała w skutek codziennych czynności jak pranie, gotowanie itp.) w sposób naturalny skrapla się na najchłodniejszych powierzchniach jak lustra czy szyby okien. Wbrew pozorom zjawisko to nie świadczy o wadach okna – wręcz przeciwnie, jest to oznaka wysokiej szczelności!

Jeżeli okna w waszych domach/mieszkaniach są regularnie wilgotne to winę za taki stan rzeczy ponosi słaba wentylacja pomieszczenia. Niestety problem pary wodnej na szybach okien nie jest problemem wyłącznie natury estetycznej. Utrzymująca się wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które mogą wywołać alergię lub inne groźne choroby. Na szczęście istniej kilka sprawdzonych sposobów radzenia sobie z wysoką wilgotnością w pomieszczeniu.

Jak zapobiec parowaniu okien?

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na zapobieganie zjawisku parowania okien.

  • Regularne wietrzenie – to zdecydowanie najprostszy sposób rozwiązania problemu. Pomieszczenia należy wietrzyć nawet przy wysokich mrozach! Regularne wietrzenie nie tylko reguluje wilgotność, ale również zmniejsza stężenie zanieczyszczeń organicznych, wirusów i bakterii w powietrzu. Czasami wystarczy minimalne rozszczelnienie okna przez kilka minut, aby problem parowania szyb szybko zniknął.
  • Wentylacja mechaniczna – najczęściej nie mamy możliwości przebudowy całego systemu wentylacji w pomieszczeniu ale możemy ją wspierać np. poprzez zastosowanie wentylatorów mechanicznych czy wydajnych okapów kuchennych.
  • Montaż nawiewników – specjalne nawiewniki montowane w górnej części okna lub na ścianie umożliwiają poprawę cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu bez konieczności otwierania okien. Nawiewniki możemy wykonać podczas montażu okna lub w już wcześniej zamontowanym oknie. 
  • Pochłaniacze wilgoci i osuszacze powietrza – w większości sklepów z asortymentem AGD znajdziemy szeroką gamę urządzeń służących do zmniejszania wilgotności w pomieszczeniach. 
  • Rośliny doniczkowe – zasadniczo duża liczba roślin w pomieszczeniu zwiększa wilgotność powietrza ale istnieją gatunki roślin, które chłoną wilgoć z otoczenia np. paprotka, skrzydłokwiat czy bluszcz. Dodatkowo rośliny te usuwają z otoczenia toksyczne substancje wpływające na nasze zdrowie!

Para wodna po zewnętrznej stronie okna

Czasami spotykamy się ze zjawiskiem parowania szyb po ich zewnętrznej stronie. Najczęściej występuje ono na obszarach o dużej wilgotności np. w okolicach zbiorników wodnych. Takie zjawisko nie powinno budzić w nas niepokoju. Jest ono świadectwem wysokiej izolacji cieplnej okien charakterystycznej dla systemów okiennych nowszych generacji.

Wilgoć pomiędzy szybami

Obecność prawy wodnej we wnętrzu szyby świadczy najczęściej o rozszczelnieniu przestrzeni międzyszybowej. Okno w skutek takiego defektu traci znaczną część swoich właściwości termoizolacyjnych. W wypadku zaobserwowania prawy wodnej w przestrzeni między szybami wiąże się niestety z koniecznością wymiany całego pakietu szybowego.