English EN Lietuvių kalba LT Polski PL

Ile kosztują okna balkonowe w 2024 roku? Aktualne ceny

ile kosztują okna balkonowe

WAŻNE! Niżej podane ceny to wyłącznie orientacyjne wartości panujące na rynku. Ceny zależą od wielu czynników i mogą szybko ulegać zmianom. Ceny podane w tym artykule nie stanowią naszej oferty!

Ile kosztują okna balkonowe? Dobre okna balkonowe w niskiej cenie – czy to możliwe? Z pewnością znajdziesz produkty w dobrej cenie, szczególnie gdy porównasz oferty różnych producentów.

Pamiętaj jednak, że czasem nie warto wybierać najtańszych okien, ponieważ dużo ważniejsza jest wysoka jakość, solidne wykonanie oraz dodatkowe funkcje. W końcu to inwestycja na wiele lat dlatego przekonaj się, ile kosztują okna balkonowe w 2024 roku i od czego zależy ich cena.

Ile kosztują okna balkonowe? Aktualny cennik 2024

Oczywiście dokładny koszt okien balkonowych zależy od kilku czynników np. wielkości, firmy czy wykorzystanego materiału. Jednak warto zwrócić uwagę na ceny, jakie obowiązują w 2024 roku i dotyczą najpopularniejszych modeli.

Standardowa cena waha się od 9 do 19 tys. zł – dotyczy to drewnianych okien balkonowych.

Jeśli preferujesz PCV, to koszty będą nieco niższe – między 2 a 9 tys. zł.

Niektóre z okien pełnią też funkcję drzwi tarasowych, mają zabezpieczenia antywłamaniowe, szprosy, są sześciokomorowe lub trzyszybowe. Takie cechy zazwyczaj są indywidualnie ustalane z każdym klientem.

Pamiętaj tylko, że każdy dodatek sprawia, że cena rośnie.

Choć jednocześnie nowoczesne okna balkonowe nie powodują strat ciepła z wnętrza budynku. Tym bardziej że wiele z nich ma współczynnik Uw niższy niż 0,8 W/ (m2.K).

Od czego zależy cena okien balkonowych w 2024 roku?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na koszt wybranych okien balkonowych. Poznaj je, a wtedy dowiesz się, które funkcje lub materiały pozwolą Ci zaoszczędzić bądź po prostu będziesz musiał przygotować nieco więcej pieniędzy na ten wydatek.

Sposób otwierania okien balkonowych

W kontekście montażu i ceny okien balkonowych bardzo ważny jest sposób ich otwierania. Weź też pod uwagę metraż pomieszczenia oraz to, kto będzie tam mieszkał np. dziecko.

Pamiętaj również o dopasowaniu sposobu otwierania okien do częstotliwości użytkowania oraz budżetu, jakim dysponujesz.

Poznaj najczęściej wybierane opcje:

  • Okna balkonowe rozsuwane – nie potrzebują dużej ilości przestrzeni, mogą być naprawdę szerokie i świetnie wyglądają w towarzystwie panoramicznych okien.
  • Okna balkonowe uchylne – są chętnie wybierane do pokojów dziecięcych oraz na wyższych piętrach bloków czy apartamentowców.
  • Okna balkonowe uchylno-przesuwne – dość rzadko spotykany rodzaj okien, co może podwyższać ich cenę. Sprawdzą się w przypadku małych pomieszczeń, a do tego zapewniają sporo światła. Kluczowe znaczenie ma poprawny montaż, ponieważ nieprawidłowy sposób odchylania lub domykania skrzydła może naruszyć konstrukcję nośną budynku.
  • Okna balkonowe rozwierno-uchylne – polecane są do dużych pomieszczeń, ponieważ zajmują sporo miejsca po otwarciu.
  • Okna balkonowe otwierane na zewnątrz – są produkowane na indywidualne zamówienie, co wpływa na wzrost ich kosztów.
  • Okna balkonowe składane (harmonijkowe) – mogą być wykonane z samego szkła, PCV, aluminium lub drewna. Sprawdzą się w przypadku małych pomieszczeń.

Materiał wykonania okien balkonowych

Oczywiście na cenę okien balkonowych wpływ ma także materiał, z jakiego zrobiony jest dany produkt.

Wśród najpopularniejszych opcji są: drewno, PCV oraz aluminium.

Każdy z tych materiałów wyróżnia się nieco inną trwałością, właściwościami czy sposobem konserwacji.

  • Okna balkonowe PCV – to najczęściej wybierany materiał, który jest też najtańszy. Za okna z PCV możesz zapłacić od 2 do 9 tys. zł. Dodatkowo materiał jest właściwie bezproblemowy, ponieważ nie wymaga specjalnej konserwacji, nie będziesz też mieć problemów z utrzymaniem w czystości. Do dyspozycji masz również kolorowe okleiny, co pozwoli Ci na maksymalne dopasowanie wyglądu okien do aranżacji wnętrza.
  • Drewniane okna balkonowe – wyróżniają się dużą wytrzymałością, naturalnym wyglądem oraz świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Ze względu na te parametry i wyższe koszty obróbki materiału drewniane okna są droższe od tych z PCV. Wadą jest jedynie to, że drewno wymaga regularnej konserwacji i szczególnej pielęgnacji.
  • Aluminiowe okna balkonowe – to najdroższe okna, ale zarazem należą do najtrwalszych opcji. Wyróżniają się też mniejszą podatnością na odkształcenia w porównaniu do plastikowych okien. Jest to możliwe dzięki naturalnej sztywności i lekkości.

Wymiary okien balkonowych

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztują okna balkonowe w 2024 roku, to koniecznie zwróć uwagę na ich wymiary.

Standardowe opcje są najtańsze i zazwyczaj mają ok. 865 × 2200 mm. Jeśli potrzebne Ci są podwójne okna balkonowe to postaw na rozmiar 1465 × 2095 mm.

Takie wartości są najczęściej spotykane, ale i tak powinieneś najpierw zmierzyć otwory okienne, ponieważ może się okazać, że potrzebujesz mniej standardowe okna.

Gdy chcesz zamówić drewniane okna, to musisz wziąć pod uwagę, że pod wpływem temperatury ramy nieznacznie zmienią swoją wielkość. Dlatego zalecane są okna większe o ok. 2-3 cm.

Jeśli nie chcesz samodzielnie zajmować się mierzeniem okien, to skorzystaj z fachowej pomocy np. specjalistów z firmy, od której chcesz zamówić okna. Tym bardziej że zupełnie inaczej trzeba mierzyć okna w nowych budynkach w porównaniu do starszych domów lub mieszkań.

Dodatkowe funkcje

Masz indywidualne życzenia lub konkretne potrzeby, do których mają dopasować się okna balkonowe? Każda z tych opcji na pewno będzie miała wpływ na wzrost ceny. Zazwyczaj klienci decydują się na okna bez progów, aby seniorzy, małe dzieci lub inwalidzi mogli bez problemów przedostać się na taras czy balkon.

Możesz również zdecydować się na okna balkonowe z drzwiami, dwustronną klamką lub połączoną moskitierą, a także wersje z ruchomym słupkiem oraz zamkiem antywłamaniowym.