English EN Lietuvių kalba LT Polski PL

Ile kosztują okna PCV w 2023 roku? Aktualne ceny

ile kosztują okna pcv

Ile kosztują okna PCV w 2023 roku? Jaki jest aktualny cennik okien PVC? Ceny okien plastikowych nieustannie idą w górę, dlatego poznaj aktualne orientacyjne ceny za okna PCV.

Wybór okien bywa naprawdę trudny. Tym bardziej że do dyspozycji masz tak wiele modeli, które różnią się nie tylko wymiarami czy rodzajem materiału, ale również grubością i sposobem otwierania. Każdym z tych aspektów ma też wpływ na to, ile zapłacisz za okna plastikowe.

Cena zmienia się w zależności od miasta i funkcjonalności okien, ale przekonaj się, ile kosztują w 2023 roku.

Okna PCV – cena w 2023 roku

Już na stronie internetowej wybranego producenta możesz poznać cennik okien plastikowych. Dzięki temu dokładnie dowiesz się, ile kosztują w 2023 roku.

Pamiętaj, że podstawowa cena może nie uwzględniać poszczególnych dodatków, innych kolorów itp.

Zwróć również uwagę na miasto, gdzie chcesz zamówić okna – zazwyczaj w Warszawie kupisz znacznie droższe produkty od Torunia czy Piotrkowa Trybunalskiego.

W 2023 roku standardowe ceny okien plastikowych wahają się między 650 a 1300 zł.

Zwróć uwagę na to, że za typowe modele uznaje się prostokątne okna o wymiarach 1230×1480 mm. To właśnie takie produkty są najłatwiej dostępne w sklepach.

Zgodnie z udostępnionymi cennikami średnio koszty wynoszą ok. 550 zł za m2.

Jednak nie odnosi się to do okien przygotowywanych na wymiar.

W takim przypadku powinieneś spodziewać się większych wydatków.

Cena okna a liczba szyb

Rodzaj szyb okiennych ma ogromne znaczenie – zarówno ze względu na właściwości termoizolacyjne, jak i cenę tego produktu.

Przede wszystkim wybierane są dwu- lub trzyszybowe okna plastikowe. Cena w przypadku prostszych wersji, z typowymi okuciami i białą futryną będzie wynosiła ok. 650 zł.

Za identyczne, ale trzyszybowe okna będziesz musiał zapłacić przynajmniej 850 zł. Standardowo różnica między nimi wynosi 200 zł.

Dostępne są także pięcioszybowe okna – cena za plastikowe modele zaczyna się od 1300 zł. Jednak tak naprawdę nie można ustalić górnej granicy, bo zależy to od wielu czynników.

Cena okien plastikowych ze szprosami

Charakterystycznym dodatkiem okien są szprosy, które nie tylko dodają stylu, ale przede wszystkim wiążą się z dodatkowymi opłatami. Musisz dopłacić za każdą „kwaterę”, czyli przestrzeń, jaka powstała w wyniku podziału okna.

Dlatego koszty mogą się wahać od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset. Ceny znacznie wzrastają w przypadku kolorowych szprosów. Poza tym więcej zapłacisz za wersje montowane fabrycznie, a mniej za te naklejane.

Cena okien uchylnych i rozwierno-uchylnych

Funkcjonalność okien również ma wpływ na ich cenę. Dlatego za stopniowanie uchyłu musisz dopłacić ok. 10 zł za każde skrzydło.

W takim przypadku cennik okien plastikowych będzie mieścił się w przedziale od 800 do 1000 zł za sztukę.

Jeśli jesteś zdecydowany na nieco bardziej praktyczne i znacznie popularniejsze okna rozwierno-uchylne, to powinieneś spodziewać się wydatków w granicy 950-1200 zł.

Możesz do nich wybrać również antywłamaniowe okucia, a wtedy ostateczna cena wzrośnie o ok. 110 zł.

Cena małych i dużych okien

Rozmiar okien to jeden z podstawowych parametrów, który ma ogromny wpływ na ostateczną cenę.

Dla przykładu standardowe – białe, dwuszybowe, plastikowe – okno w kształcie kwadratu o wymiarach 600×600 mm kosztuje ok. 300-500 zł. 

Szacuje się, że średnia cena za 1 m2 takiego modelu wynosi 600 zł.

Cena okien dachowych

Rodzaj okien to kolejny czynnik decydujący o tym, ile ostatecznie zapłacisz. Tym bardziej że może to wpływać na zastosowane okucia i profile.

Dużą popularnością cieszą się okna dachowe – uchylne, obrotowe oraz uchylno-obrotowe.

Za najprostsze modele zapłacisz ok. 900 zł, a ceny tych bardziej skomplikowanych zaczynają się od 1700 zł.

Oczywiście należy do tego doliczyć także koszty montażu.

Ile kosztuje inny kolor futryny?

Podczas ustalania ceny za okna plastikowe, weź pod uwagę to, jaki kolor ma mieć futryna. Standardowe modele i podstawowe ceny zazwyczaj odnoszą się do białych modeli. Jeśli decydujesz się na dwustronną okleinę, to musisz przygotować się na wzrost wydatków o ok. 250-400 zł. Możesz również zlecić jednostronne przyklejenie okleiny – wewnętrznej bądź zewnętrznej. W takim przypadku koszty jednego okna wzrosną o mniej więcej 20% w porównaniu do typowych, białych modeli.

Od czego zależy cennik okien plastikowych w 2023 roku?

Jednym z najważniejszych czynników, wpływających na cenę okien PCV, jest ich rozmiar. Musisz przygotować się na to, że koszty będą rosły wraz z większym gabarytem okien czy drzwi tarasowych. Ogromne znaczenie ma również konstrukcja skrzydeł i ościeży. Bez wątpienia najmniej zapłacisz za okna PVC. Cena jednak może Cię zaskoczyć, gdy zdecydujesz się na nowoczesne profile wielokomorowe ze wzmocnieniami bądź ocieplaniem. Wtedy przygotuj się na koszty wyższe nawet od okien drewnianych.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest izolacyjność termiczna związana z wykorzystaniem trójszybowego oszklenia, lepszych profili bądź dodatkowej warstwy izolacji.

Na ostateczne koszty wpływ mają okucia, które mogą zwiększać funkcjonalność okien – umożliwiać ich otwieranie, uchylanie, mikrorozszczelnienie czy blokować błędne położenie klamki. Istnieją też profile z mechanizmem ręcznej regulacji docisku skrzydeł – zazwyczaj taka opcja jest stosowana w przypadku okien z PCV.

Oczywiście kolejnym ważnym aspektem, wpływającym na cenę okien, jest ich wygląd. Najmniej zapłacisz za klasyczne białe ramy. Jeśli chcesz nieco bardziej dopasować okna do wyglądu elewacji, to konieczne jest zastosowanie specjalnej okleiny. Jej obecność z pewnością podniesie cenę o kilka procent. Koszty jeszcze bardziej rosną, gdy chcesz, aby miały inny kolor wewnątrz i na zewnątrz. Do dyspozycji masz również niestandardowe barwy okleiny, jeśli nie są dostępne w aktualnej kolekcji, to przygotuj się na wzrost ceny o ok. 30% w porównaniu do klasycznych, białych ram.

Ostatnim już elementem, o którym musisz pamiętać, są szprosy. To inaczej listewki ozdobne, które dzielą okna na mniejsze pola. Ich dodanie wiąże się z wyższą ceną za wykonanie okien. Zwróć tylko uwagę na to, że szprosy umieszczone wewnątrz szyb zespolonych wpływają na pogorszenie właściwości termoizolacyjnych.