W polskim klimacie mamy cały przekrój temperatur – od mrozów w zimie aż po upały podczas lata. I właśnie tymi pierwszymi się zajmiemy w naszym artykule, a w zasadzie zabezpieczaniem przed nimi.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ich okna posiadają różne tryby na poszczególne pory roku. A tryb zimowy w oknach pozwala nie tylko na lepszą ochronę przed mrozem na zewnątrz, ale również przekłada się na większą oszczędność energii cieplnej, bo nie ucieka ona mikroskopijnymi szparami. Opłaca się więc zadbać o ten szczegół, aby zima przebiegała bezproblemowo i – co równie ważne – ekonomiczniej.
Jak ustawić okna na tryb zimowy? Niżej przedstawiamy, jak to zrobić krok po kroku!
Praktycznie wszystkie współczesne okna mają funkcję lato-zima, jednak podczas montażu specjaliści wybierają zazwyczaj uniwersalną (letnią) opcję, czyli standardowy stopień docisku (to właśnie siła docisku skrzydła do ramy decyduje o tym, w jakim trybie jest okno). Dlatego jeżeli chcesz je przestawić na zimowy tryb, trzeba się tym zająć osobiście.
A warto, bo tryb zimowy w oknach przekłada się na lepszą termoizolację i ograniczenie utraty ciepła w chłodnych miesiącach jesienno-zimowych. Zwiększenie docisku sprawia, że okna stają się szczelniejsze, a tym samym lepiej zabezpieczają przed warunkami zewnętrznymi. Umożliwia to również ograniczenie powstawania wszelkiego rodzaju minimalnych szczelin, co szczególnie docenią osoby wrażliwe na przeciągi.
Oczywiście, działa to również w drugą stronę, a w cieplejszych miesiącach można zmienić siłę docisku poprzez przestawienie okien na tryb letni i tym samym zwiększyć cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.
Jak jednak w pełni wykorzystać potencjał swoich okien o każdej porze roku?
Aby ustawić okna na tryb zimowy, nie musisz wzywać specjalistów, ponieważ z łatwością zrobisz to samodzielnie. Wszystko, czego potrzebujesz, to odrobina czasu i podstawowe narzędzia.
Niżej znajdziesz poradnik krok po kroku, jak przestawić okna z trybu uniwersalnego (standardowego dla większości okien) na tryb zimowy.
I tyle, zmiana trybu wymaga stosunkowo niewielkiej regulacji, więc możesz przestawić wszystkie okna w swoim domu na tryb zimowy w zaledwie kilkanaście minut. A wiosną w analogiczny sposób możesz wrócić do wcześniejszych ustawień.
Uwaga: niektóre okna, na przykład drewniane, mogą mieć okrągłe bolce, na których znajdziesz drobne nacięcie/wgłębienie, które informuje o trybie. Zasada działania jest jednak taka sama, czyli wystarczy obrócić bolec o 90 stopni.
Co jednak zrobić, jeżeli nie wiesz, jaki aktualnie tryb mają Twoje okna? To również można łatwo sprawdzić!
Być może pierwszy raz dowiadujesz się, że w Twoich oknach można zmienić tryb na zimowy. Albo wprowadzasz się do nowego mieszkania/domu i nie wiesz, jak są obecnie ustawione okna. Co w takim razie zrobić? Czy jedyną opcją jest żmudne przestawianie i sprawdzanie, czy zwiększył lub zmniejszył się przepływ powietrza?
Oczywiście, że nie, bo można to zrobić znacznie łatwiej! Aby się o tym przekonać, wystarczy sprawdzić, jak jest ustawiony bolec. Jeżeli jest skierowany szerszą stroną w stosunku uszczelki, okna są już ustawione na tryb zimowy. Węższa strona to z kolei tryb letni. Szybki rzut oka pozwoli ocenić ustawiony tryb i ewentualnie zmienić go według potrzeb.
Mogłoby się wydawać, że wszystkie współczesne okna będą miały tryb lato-zima, bo dzięki temu ich użytkowanie jest jednocześnie wygodniejsze i bardziej ekonomiczne. To prawda, ale słowem kluczowym jest tutaj „współczesny”, bo ta funkcja znajduje się w przeważającej większości w nowych oknach.
Oczywiście, hasło „nowe” odnosi zarówno do świeżo montowanych okien, jak i tych, które mają kilka, a czasami nawet kilkanaście lat. Bardzo dużo zależy jednak od rodzaju okna i modelu, dlatego najlepiej sprawdzić to samodzielnie.
W starszym budownictwie, które pamięta jeszcze czasy lata dziewięćdziesiąte lub czasy PRL-u, raczej trudno oczekiwać tego typu udogodnień. Takie przypadki są już jednak rzadkością – jeżeli jednak się zdarzają, można je izolować innymi sposobami (np. pianka, uszczelki).
Zachęcamy do przetestowania trybów zimowych w swoich oknach, ponieważ poprawiają one komfort mieszkania, a także przyczyniają się do zwiększenia oszczędności. Kilka minut „pracy” może mieć w tym przypadku kolosalne znaczenie, dlatego warto korzystać z tej opcji.
Tomkar – okna PVC, okna drewniane, drzwi wewnętrzne, drzwi zewnętrzne, bramy garażowe Hörmann. Oferujemy szeroki asortyment produktów, fachowe doradztwo i profesjonalny montaż.