English EN Lietuvių kalba LT Polski PL

Jak ustawić okna na tryb zimowy? To bardzo proste!

W polskim klimacie mamy cały przekrój temperatur – od mrozów w zimie aż po upały podczas lata. I właśnie tymi pierwszymi się zajmiemy w naszym artykule, a w zasadzie zabezpieczaniem przed nimi.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ich okna posiadają różne tryby na poszczególne pory roku. A tryb zimowy w oknach pozwala nie tylko na lepszą ochronę przed mrozem na zewnątrz, ale również przekłada się na większą oszczędność energii cieplnej, bo nie ucieka ona mikroskopijnymi szparami. Opłaca się więc zadbać o ten szczegół, aby zima przebiegała bezproblemowo i – co równie ważne – ekonomiczniej.

Jak ustawić okna na tryb zimowy? Niżej przedstawiamy, jak to zrobić krok po kroku!

jak ustawić okna w tryb zimowy

Czym jest tryb zimowy w oknach?

Praktycznie wszystkie współczesne okna mają funkcję lato-zima, jednak podczas montażu specjaliści wybierają zazwyczaj uniwersalną (letnią) opcję, czyli standardowy stopień docisku (to właśnie siła docisku skrzydła do ramy decyduje o tym, w jakim trybie jest okno). Dlatego jeżeli chcesz je przestawić na zimowy tryb, trzeba się tym zająć osobiście.

A warto, bo tryb zimowy w oknach przekłada się na lepszą termoizolację i ograniczenie utraty ciepła w chłodnych miesiącach jesienno-zimowych. Zwiększenie docisku sprawia, że okna stają się szczelniejsze, a tym samym lepiej zabezpieczają przed warunkami zewnętrznymi. Umożliwia to również ograniczenie powstawania wszelkiego rodzaju minimalnych szczelin, co szczególnie docenią osoby wrażliwe na przeciągi.

Oczywiście, działa to również w drugą stronę, a w cieplejszych miesiącach można zmienić siłę docisku poprzez przestawienie okien na tryb letni i tym samym zwiększyć cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

Jak jednak w pełni wykorzystać potencjał swoich okien o każdej porze roku?

Jak przestawić okna na tryb zimowy?

Aby ustawić okna na tryb zimowy, nie musisz wzywać specjalistów, ponieważ z łatwością zrobisz to samodzielnie. Wszystko, czego potrzebujesz, to odrobina czasu i podstawowe narzędzia.

Niżej znajdziesz poradnik krok po kroku, jak przestawić okna z trybu uniwersalnego (standardowego dla większości okien) na tryb zimowy.

  1. Otwórz okno i znajdź na skrzydle bocznym niewielki metalowy element w postaci bolca (rolki). Zazwyczaj znajdziesz od jednego do kilku takich elementów – w zależności od rodzaju i wielkości okna – które są rozstawione w równych odległościach od siebie.
  2. Bolce mogą mieć różne kształty w zależności od producenta, ale w każdym przypadku będzie to nieregularna forma, w której jedna część (np. pionowa) będzie szersza, a druga węższa.
  3. Aby zmienić tryb, należy obrócić bolec o 90 stopni w stosunku do poprzedniego ustawienia. Zazwyczaj będziesz potrzebować do tego specjalnego klucza imbusowego, ale w niektórych przypadkach wystarczą zwykłe kombinerki, a nawet własne palce.

I tyle, zmiana trybu wymaga stosunkowo niewielkiej regulacji, więc możesz przestawić wszystkie okna w swoim domu na tryb zimowy w zaledwie kilkanaście minut. A wiosną w analogiczny sposób możesz wrócić do wcześniejszych ustawień.

Uwaga: niektóre okna, na przykład drewniane, mogą mieć okrągłe bolce, na których znajdziesz drobne nacięcie/wgłębienie, które informuje o trybie. Zasada działania jest jednak taka sama, czyli wystarczy obrócić bolec o 90 stopni.

Co jednak zrobić, jeżeli nie wiesz, jaki aktualnie tryb mają Twoje okna? To również można łatwo sprawdzić!

Jak sprawdzić, w jakim trybie są okna?

Być może pierwszy raz dowiadujesz się, że w Twoich oknach można zmienić tryb na zimowy. Albo wprowadzasz się do nowego mieszkania/domu i nie wiesz, jak są obecnie ustawione okna. Co w takim razie zrobić? Czy jedyną opcją jest żmudne przestawianie i sprawdzanie, czy zwiększył lub zmniejszył się przepływ powietrza?

Oczywiście, że nie, bo można to zrobić znacznie łatwiej! Aby się o tym przekonać, wystarczy sprawdzić, jak jest ustawiony bolec. Jeżeli jest skierowany szerszą stroną w stosunku uszczelki, okna są już ustawione na tryb zimowy. Węższa strona to z kolei tryb letni. Szybki rzut oka pozwoli ocenić ustawiony tryb i ewentualnie zmienić go według potrzeb.

Czy wszystkie okna mają tryb zimowy?

Mogłoby się wydawać, że wszystkie współczesne okna będą miały tryb lato-zima, bo dzięki temu ich użytkowanie jest jednocześnie wygodniejsze i bardziej ekonomiczne. To prawda, ale słowem kluczowym jest tutaj „współczesny”, bo ta funkcja znajduje się w przeważającej większości w nowych oknach.

Oczywiście, hasło „nowe” odnosi zarówno do świeżo montowanych okien, jak i tych, które mają kilka, a czasami nawet kilkanaście lat. Bardzo dużo zależy jednak od rodzaju okna i modelu, dlatego najlepiej sprawdzić to samodzielnie.

W starszym budownictwie, które pamięta jeszcze czasy lata dziewięćdziesiąte lub czasy PRL-u, raczej trudno oczekiwać tego typu udogodnień. Takie przypadki są już jednak rzadkością – jeżeli jednak się zdarzają, można je izolować innymi sposobami (np. pianka, uszczelki).

Zachęcamy do przetestowania trybów zimowych w swoich oknach, ponieważ poprawiają one komfort mieszkania, a także przyczyniają się do zwiększenia oszczędności. Kilka minut „pracy” może mieć w tym przypadku kolosalne znaczenie, dlatego warto korzystać z tej opcji.