English EN Lietuvių kalba LT Polski PL

Jak dobrze zabezpieczyć okna przed dziećmi? 5 skutecznych sposobów!

jak zabezpieczyć okna przed dziećmi

Jak dobrze zabezpieczyć okna przed dziećmi? Na pewno zależy Ci na tym, żeby maksymalnie zabezpieczyć okna przed swoimi pociechami.

Szczególnie jest to ważne, jeśli w Twoim domu pojawił się mały człowiek, który chce poznawać świat, a przede wszystkim naśladować Twoje zachowania.

Wówczas bez względu na to, czy mieszkasz na wyższym piętrze, czy niższym, to musisz zadbać o skutecznie zabezpieczenie okna przed dziećmi.

Dlaczego ważne jest zabezpieczenie okien przed dziećmi?

Jeśli Twoje dziecko zaczyna raczkować lub chodzić, to oznaka, że czas pomyśleć o nałożeniu blokady na okna.

Choć może Ci się wydawać, że mały odkrywca nie dosięga jeszcze do parapetu lub klamki, to jednak lepiej już wcześniej zadbać o właściwe zabezpieczenie okien. Jeszcze zanim dziecko nauczy się wspinać po meblach. Tym bardziej że okno może stanowić śmiertelne zagrożenie.

Pamiętaj, że dziecko bardzo szybko opanowuje umiejętność przekręcania klamki do pozycji poziomej.

Zazwyczaj oznacza to całkowite otwarcie okna. Wiąże się to z ogromnym ryzykiem wypadnięcia.

Dlatego koniecznie poznaj najskuteczniejsze sposoby zabezpieczania okien, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko.

5 sposobów na zabezpieczenie okna przed dziećmi

1. Wybranie okuć z odwrotnym otwieraniem

Wiesz już, że dziecko bardzo szybko opanowuje umiejętność otwierania klamek do pozycji poziomej. Dlatego już wcześniej pomyśl o zmianie okuć okiennych.

Najlepiej wybierz model, które sprawi, że przekręcenie klamki do pozycji poziomej spowoduje jedynie uchylenie okna. Powstała kilkucentymetrowa szpara nie stanowi zagrożenia dla dziecka w takim stopniu jak szeroko otwarte okno.

W przypadku takich okuć okno całkowicie otwiera się jedynie po przekręceniu klamki do pionu. Zapewniamy, że nauka takiej czynności zajmie maluchowi dużo więcej czasu.

2. Zamontowanie klamek z kluczykiem lub blokadą

Kolejnym sposobem na ochronę dziecka jest zamontowanie nowych klamek – koniecznie takich z kluczykiem lub specjalną blokadą, które można aktywować po wciśnięciu.

Gdy tylko przekręcisz kluczyk, to dziecko nie będzie w stanie otworzyć okna. Najważniejsze jest jednak to, żebyś pamiętał o wyciągnięciu kluczyka z zamka. Inaczej maluch może go zabrać, a nawet połknąć.

Jeśli nie chcesz wybierać opcji z kluczykiem, to zdecyduj się na klamki ze specjalną blokadą, która zabezpiecza okno przed dziećmi. W takim przypadku należy nie tylko docisnąć „guzik”, ale też przekręcić klamkę. Trzeba włożyć w to nieco siły, więc maluch nie jest w stanie tego samodzielnie zrobić.

3. Montaż specjalnych blokad okiennych

Bez wątpienia najpopularniejszym rozwiązaniem do zabezpieczania okien przed dziećmi są specjalne blokady. Po prostu jest to dużo łatwiejsze, bo nie wymaga wymiany okuć czy klamek. Możesz też w każdym momencie zdjąć blokady, gdy dziecko już nieco podrośnie. Nie będziesz mieć problemów z samodzielnym montażem takich akcesoriów, a jedyne czego potrzebujesz to śrubokręt oraz wkrętarka.

Blokady na okna są dostępne w każdym sklepie budowlanym, a jedną z częściej wybieranych opcji jest linka łącząca oba skrzydła. Dziecko z pewnością nie będzie w stanie samodzielnie otworzyć okna – nawet w momencie przekręcania klamki.

Do dyspozycji masz także inne mechanizmy do blokowania okien. Jednym z nich jest specjalny języczek, który powstrzymuje skrzydło przed całkowitym otwarciem. Najlepiej zamontować go przy pionowym skrzydle okiennym, na wysokości, do której dziecko nie jest w stanie dosięgnąć.

4. Wybranie szyb ze szkłem hartowanym

Pamiętaj o tym, że otwarcie okna, to nie jest jedyne zagrożenie dla dziecka. Niekiedy niebezpieczna jest już sama szyba, która musi wytrzymać uderzenia rączkami, zabawkami bądź innymi przedmiotami. Dlatego już podczas wyboru okien weź pod uwagę materiał, który jest solidny i odporny na uderzenia. Najlepiej sprawdzi się hartowana szyba, która jest wyjątkowo trwała, a przede wszystkim poradzi sobie nawet z dużym naciskiem oraz dziecięcymi zabawami.

Zwróć również uwagę na to, że hartowane szyby to nie tylko zabezpieczenie przed dziećmi, ale też dobry sposób na ochronę przed włamaniami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

5. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni

Oczywiście dobre zabezpieczenie okna przed dziećmi wiąże się także z odpowiednią aranżacją pomieszczenia. Przede wszystkim zadbaj o to w miejscach, gdzie maluchy spędzają najwięcej czasu, czyli w dziecięcej sypialni, Twoim pokoju, salonie czy kuchni.

Pamiętaj o tym, żeby w pobliżu okien nie znajdowały się meble lub zabawki, które mogłyby posłużyć jako drabina. W ten sposób maluchy mogłyby szybko przedostać się na parapet, co groziłoby nie tylko otwarciem okna, ale też spadnięciem z parapetu.

Wielu rodziców uznaje, że w pobliżu okna powinno znaleźć się łóżeczko, aby dziecko miało stały dopływ do świeżego powietrza. Jednak to także jest błąd, bo nawet roczny maluch może wspiąć się po szczebelkach w okolice klamki okiennej.

Zachowaj maksymalną czujność i dokładnie przemyśl rozłożenie mebli. Sam parapet możesz też odgrodzić specjalnymi płotkami. Niektórzy rodzice dodatkowo układają tam lekkie przedmioty, które z jednej strony nie zrobią dziecku krzywdy, a z drugiej zagrodzą drogę do okna i klamki.

W przypadku gdy kilkuletnie dziecko coraz częściej sięga po klamkę, to pamiętaj, że oprócz środków ostrożności ważna jest edukacja. Rozmawiaj z dzieckiem, tłumacz, ale nie krzyczy. Zbyt gwałtowna reakcja spowoduje jedynie stres i płacz u malucha.

Zwróć uwagę na to, że nawet zamontowanie zabezpieczeń na okna może nie być wystarczające. Dlatego zachowaj maksymalną czujność, bo to najlepsza ochrona przed wypadkami. Szczególnie gdy mowa o małych dzieciach.