English EN Lietuvių kalba LT Polski PL

Wiosenne porządki – konserwacja okien PVC

mycie i konserwacja okien pvc

Wiosenne porządki – konserwacja okien PVC

Konserwacja okien PVC

Wczesna wiosna to czas kiedy w wielu domach odbywają się tradycyjne „wiosenne porządki”a jednym z ich głównych elementów jest mycie okien. Okna wiosną myjemy po pierwsze ze względu na to, że po okresie zimowy są często mocno zabrudzone, a po drugie dlatego, że wiosenna pogoda, ze względu na umiarkowaną temperaturę i nasłonecznienie, idealnie nadaje się do prowadzenia tego typu prac. Podczas mycia okien najczęściej skupiamy się na dokładnym oczyszczeniu szyb okiennych i profili, jednak jest to również dobry moment na sprawdzenie i konserwację innych elementów okna. 

 

Mycie okien

Pierwszym i najważniejszym elementem konserwacji okien PVC jest ich dokładne czyszczenie. Większość z nas ma swoje stare, sprawdzone, domowe sposoby na mycie okien i szyb okiennych. Warto jednak pamiętać aby przy wyborze środków czyszczących pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Profile okienne najlepiej czyścić markowymi preparatami lub mieszanką wody z płynem do mycia naczyń. Środek czyszczący nie powinien zawierać rozpuszczalników, silnych związków chemicznych ani substancji o właściwościach ściernych.
  • Do czyszczenia uszczelek najlepiej zastosować wodę z płynem do mycia naczyń. która również sprawdzi się najlepiej w przypadku uszczelek. Silne lub tłuste preparaty mogą zniszczyć uszczelki zwłaszcza te wykonane ze sztucznego kauczuku.
  •  Szyby czyścimy również z użyciem płynu do mycia naczyń lub stosujemy popularne preparaty w formie pianki lub spryskiwacza. 
  • Do mycia okien najlepiej wykorzystać miękkie bawełniane ściereczki z bawełny lub specjalistyczne ściereczki z mikro fibry.  Do usuwania wody z szyby można również zastosować gumową ściągaczkę.
Powyższe zasady należy stosować podczas mycia okien z PVC. W wypadku okien drewnianych lub aluminiowych warto, przed rozpoczęciem mycia, zapoznać się z kartą produktu zawierającą szczegółowe wytyczne dotyczące pielęgnacji.

Konserwacja stolarki PVC - okucia, uszczelki i test docisku

Po dokładnym umyciu okna powinniśmy wykonać jego przegląd techniczny oraz konserwację elementów odpowiedzialnych za jego prawidłowe funkcjonowanie. 

  • Okucia – konserwacje metalowych elementu zaczynamy od dokręcenia obluzowanych śrubek. Ruchome elementy należy nasmarować z wykorzystaniem wazeliny technicznej, smaru, oleju maszynowego  lub specjalistycznego preparatu. Jeżeli po nasmarowaniu mechanizmu zamykanie okien nadal wymaga użycia siły konieczna będzie regulacja okien. Można jej dokonać samodzielnie korzystając z instrukcji producenta lub zgłosić się do nas. 
  • Uszczelki – przede wszystkim należy sprawdzić stan uszczelek. Jeżeli są pogniecione, popękane lub porowate trzeba je wymienić. Uszczelki w dobrym stanie wystarczy nasmarować z wykorzystaniem preparatu do uszczelek motoryzacyjnych i okiennych, smaru silikonowego lub wazeliny technicznej i zostawić na 15-20 minut do wyschnięcia.
  • Test docisku – ostatnim etapem konserwacji okien PVC jest wykonanie testu docisku. Aby go przeprowadzić wystarczy włożyć między ramę skrzydła a ościeżnice kartkę papieru po czym zamknąć okno. Jeżeli po zamknięciu okna uda nam się wyciągnąć kartkę będzie to oznaczać, że nasze okna wymagają regulacji. 

Konserwacja okien - Tomkar Suwałki

Specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy wyjątkowe zestawy środków do czyszczenia, smarowania stolarki okienno-drzwiowej. Dzięki naszym produktom wykonają Państwo pełną konserwacje okien PVC, drzwi zewnętrznych i wewnętrznych oraz bram garażowych. Zastosowanie profesjonalnych środków do konserwacji znacząco wpływa na żywotność stolarki i gwarantuje najwyższe parametry użytkowania. 

Zestawy są do nabycia w naszych salonach na ul. Wojska Polskiego 23B/ lok.1 i Pułaskiego 70 w Suwałkach.