Okna chronią wnętrze mieszkania przed utratą ciepła i czynnikami zewnętrznymi. Muszą więc być solidne i szczelne. Okazuje się jednak, że nadmierna szczelność może nieść za sobą przykre konsekwencje zdrowotne i nie tylko. Jak sprawdzić, czy wentylacja w Twoim mieszkaniu odpowiednio działa? Zaraz wszystkiego się dowiesz.
Chcąc upewnić się, że wentylacja działa prawidłowo, możesz oczywiście skorzystać
z pomocy fachowca. Nie jest to jednak konieczne. Poniżej znajdziesz kilka prostych sposobów na to, jak sprawdzić to samodzielnie.
Brzmi tajemniczo? Być może, ale to chyba najłatwiejszy sposób na to, żeby dowiedzieć się, czy Twoje okna nie są zbyt szczelne. Wystarczy, że przyjrzysz się choćby szybom okiennym. Gromadzi się na nich woda, która następnie kapie na parapet? Coś jest nie tak.
Zwróć uwagę także na ściany w okolicach okien, ale nie tylko. Zauważasz, że pojawiły się na nich ciemne plamki? To prawdopodobnie grzyby, które pojawiły się na skutek nieodpowiedniej wentylacji.
No dobrze, skorzystałeś już ze zmysłu wzroku, teraz czas na węch. Wyczuwasz
w pomieszczeniu zapach pleśni? Powietrze jest nieświeże, zatęchłe? W takim razie masz odpowiedź. Wentylacja nie działa prawidłowo, w przeciwnym razie nie udałoby Ci się poczynić takich obserwacji.
To kolejna banalna i szybka metoda na sprawdzenie, czy wentylacja działa odpowiednio. Weź do ręki najzwyklejszą kartkę papieru, którą z pewnością masz w swoim domu. Następnie przyłóż ją do kratki wentylacyjnej i obserwuj, co się wydarzy. Jeśli kartka przyssie się do kratki i utrzyma się na niej, bez konieczności jej podtrzymywania, oznacza to, że ciąg powietrza jest taki, jak należy. Jeżeli zaś kartka zostanie wypchnięta w stronę pomieszczenia, jest to dowód na odwrócony przepływ powietrza.
Nazwa tego urządzenia przywodzi niektórym osobom na myśl skomplikowany sprzęt.
W rzeczywistości to proste narzędzie, które pozwoli Ci zmierzyć poziom wilgotności powietrza w domu.
Powszechnie uznaje się, że prawidłowa wilgotność powietrza nie przekracza 60%. Według Twoich pomiarów wilgotność została przekroczona? Pora zająć się wentylacją.
Wiesz już, że Twoja wentylacja nie działa prawidłowo. Teraz czas przejść do działania. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby usprawnić wentylację?
Jeśli masz w domu okna PVC, możesz zamontować nawiewniki.
Do wyboru jest kilka opcji:
To ciekawe rozwiązanie pozwala nie tylko zachować ok. 80% ciepła, ale też wyłapuje unoszące się w powietrzu pyłki. To świetna wiadomość dla osób, którym dokuczają alergie, np. alergia na pyłki traw, kurz itp.
To kolejna prosta porada, która często okazuje się skuteczna. Czasem, zamiast stosować kosztowne lub wymagające czasu rozwiązania, wystarczy nieco rozszczelnić okno. Wówczas polepsza się przepływ powietrza, co może pomóc rozwiązać problem nadmiernej wilgoci.
Wentylacja działająca niepoprawnie lub co gorsza nie działająca wcale, niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji.
To jeden z przykrych problemów, choć najmniej groźnych. Mowa o konieczności dodatkowego sprzątania i ścierania nagromadzonej na szybach i parapetach wody. Czy nie żyłoby się lepiej i wygodniej, gdyby rano po przebudzeniu można było rozpocząć dzień od wypicia ciepłej, aromatycznej kawy, a nie od biegania od jednego okna do drugiego ze ścierką?
Gromadząca się stopniowo wilgoć, choć nie zawsze działa negatywnie na przedmioty od razu, zawsze ma na nie zły wpływ. Często można przekonać się o tym po czasie. Zauważasz, że meble w Twoim domu dziwnie puchną? Chyba już wiesz, kto jest winowajcą.
Wilgoć wnika także niepostrzeżenie do ścian, niszcząc tym samym konstrukcję budynku.
W takim przypadku nie ma żartów, bo chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców.
Osoby przebywające długotrwale w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności i nieprawidłowej wentylacji, są zagrożone różnymi chorobami. Początkowo mogą pojawiać się choroby dróg oddechowych, ale na tym nie musi się kończyć. Zdarza się, że mieszkańcy budynków z kiepską wentylacją cierpią na alergie, także skórne, astmę, a nawet nowotwory.
Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? To proste. W pomieszczeniach, gdzie wentylacja nie działa odpowiednio, unosi się mnóstwo kurzu, rozmaitych pyłków, zanieczyszczeń i alergenów. Dodatkowo w powietrzu nie brakuje zarodników pleśni i grzybów, które wprost uwielbiają takie środowisko.
Może dochodzić także do sytuacji, gdy poziom dwutlenku węgla jest zbyt wysoki. Nieprawidłowy przepływ powietrza stwarza również dobre warunki do rozwoju dla drobnoustrojów.
Można by wiele wymieniać, ale czy zamiast czytać w nieskończoność o skutkach, których da się uniknąć, nie lepiej wstać i zrobić coś, by im zapobiec?
Prawidłowa wentylacja pozwala zadbać o odpowiednią jakość powietrza w mieszkaniu, jest więc inwestycją w zdrowie swoje i całej rodziny.
Tomkar – okna PVC, okna drewniane, drzwi wewnętrzne, drzwi zewnętrzne, bramy garażowe Hörmann. Oferujemy szeroki asortyment produktów, fachowe doradztwo i profesjonalny montaż.